Produkty żywnościowe a oponka na brzuchu

Chciałabym zrzucić zbędne kg głównie z brzucha. Nigdy nie stosowałam żadnej diety, dlatego wolałabym jeść wszystko, ale w mniejszych ilościach. Jakich produktów powinnam unikać? Które produkty sprawiaja, ze tłuszcz okłada się właśnie na brzuchu? Czy problemy trawienne (przyjmuje Duspatalin Retard) mają wpływ na "oponkę"? Staram się spożywać sporo błonnika, czy mogliby mi Państwo doradzić co jeszcze mogę zrobić? Mam ok. 160 cm wzrostu i ważę ok. 54 kg. Czy całkowicie powinnam odstawić słodycze?
KOBIETA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Unikanie słodyczy w diecie jest bardzo wskazane, z uwagi na to , że są nośnikiem pustych kalorii i przyczyniają się do powstawania nadmiernych kilogramów. Zamiast tego polecam sałatki owocowe oraz koktajle na bazie jogurtu lub mleka i mrożonych oraz świeżych owoców.
W kwestii diety proponuję stosować się do zasad zdrowego odżywiania
1) Spożywać posiłki regularnie, w ilości 5 dziennie, w odstępach co około 4 godziny
2) Unikać żywności przetworzonej (gotowych dań dostępnych w sklepach, żywności typu fast food, konserw mięsnych itp.), słodyczy (w tym także napojów słodzonych) oraz tłustych przekąsek - chipsów, krakersów, paluszków,prażynek itp.
3) Spośród rodzajów obróbki kulinarnej stosować gotowanie w wodzie, gotowanie na parze, pieczenie w folii, unikać natomiast smażenia, zwłaszcza na głębokim tłuszczu
4) Spożywać codziennie świeże warzywa i owoce
5) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe - ciemne pieczywo, kasze, brązowy ryż, płatki owsiane, makaron razowy
6) Unikać tłustych potraw, tłustych mięs i wędlin, podrobów itp.
Należy również włączyć do planu dnia regularną aktywność fizyczną - ćwiczenia minimum 30 min dziennie (gimnastyka, lub dowolny sport)