Przejściowe problemy z wysławianiem się

Chciałabym się dowiedzieć czym mogą być spowodowane przejściowe problemy z wysławianiem się, tzn. jakby zależne od dnia. Raz wypowiadam się płynnie nawet w stresowych sytuacjach a innym razem moje wypowiedzi są "kwadratowe", często nielogiczne w rozmowach luźnych, np. z rodziną czy znajomymi (na poziomie świadomym zdaję sobie z tego sprawę, ale nie jestem w stanie skupić się na tyle, by wypowiedź odzwierciedlała to co chcę powiedzieć).pozdrawiam!

Witam. Trochę mało danych Pani podała na temat tego, czego dotyczy problem. Dość enigmatycznie zabrzmiało to, iż "wypowiedzi są kwadratowe, często nielogiczne". Dlatego ciężko jest mi dać Pani wyczerpującą odpowiedź na pytanie. Prawdopodobnie kłopoty z mową są spowodowane zmęczeniem, stresem.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta
http://www.logo-ped.gda.pl

Wygląda na to, że nie jest to zależne od dnia, a od sytuacji rozmowy. Trudniej formułować myśli, gdy jesteśmy spięci. A to spięcie może wynikać z wielu rzeczy - nieuprzejmy, oskarżający, agresywny, krytyczny rozmówca, niechęć do rozmówcy, niechęć do tematu rozmowy, niechęć do kontaktu z tą osobą...
Trudniej wyrazić siebie, gdy próbujemy jakoś manipulować faktami - ukrywać pewne rzeczy, uwypuklać inne, stwarzać określone wrażenie. I trudno skupić się na rozmowie, gdy w danej chwili wolelibyśmy robić co innego.
Pozdrawiam.

Być może te problemy są spowodowane reakcjami nerwicowymi, warto skontaktować się z logopedą i psychologiem. Po zbadaniu Pani i stwierdzeniu w czym tkwi problem można podjąć terapię