Czym mogą być spowodowane problemy z wysławianiem się?

Czy problemy z wysławianiem się, budowaniem swoich wypowiedzi ustnych i ogólnie wyrażaniem swoich myśli poprzez ich werbalizacje mogą być spowodowane tym, że mało rozmawiam z innymi ludźmi i ograniczam się tylko do najbliższej rodziny? Jestem typem samotnika i nigdy nie odczuwałem potrzeby zbyt często używania aparatu mowy. Z jednej strony często nie wiem, o czym rozmawiać z drugiej po prostu mi się nie chce a przez te problemy z wysławianiem się jeszcze bardziej zniechęca mnie to do rozmowy z kimkolwiek.

A czy ktoś jeszcze oprócz Pana zauważa te problemy? Czasem może to być subiektywne wrażenie wynikające z surowej samooceny. Jeśli zauważy Pan, że inni faktycznie zauważają trudność lub zwracają Panu uwagę- można pomyslec o konsultacji z psychologiem, który pomoże określić czy źródło problemu jest bardziej psychologiczne (związane z trudnościami w kontaktach z ludźmi) czy może mieć inne podłoże (np zaburzeń organicznych), a także poradzić sobie z nim (np zaproponuje psychoterapię lub konsultację z odpowiednim specjalistą).

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję Panu za zaufanie :)

Zacznę od tego, że z zaprezentowanej przez Pana relacji, wnioskuję, że jest Pan świadomy, przyczyny Pana spostrzeżeń.

Zasygnalizowane przez Pana (subiektywne) poczucie nieumiejętności wysławiania się/budowania wypowiedzi, może być jak najbardziej spowodowane małą ilością kontaktów/rozmów międzyludzkich.

Dobra wiadomość jest taka..., że tej umiejętności uczymy się przez całe życie, poprzez praktykowanie...

Jestem przekonana, że ma Pan wiele do zaoferowania Innym, dzieląc się Swoimi umiejętnościami, wiedzą, doświadczeniem, które są w Panu, a których Pan na ten moment nie dostrzega.

Ważne jest podjęcie takiego wyzwania, celem wzbogacenia Swojej osobowości, by popracować nad komunikacje międzyludzką.

Inspirowałabym Pana do podjęcia takiej pracy wewnętrznej
(rozwojowej) pod okiem Psychologa - gdyby miał Pan życzenie, serdecznie zapraszam na sesje via Skype/via Messenger

Z przesłaniem dla Pana pomyślności w codzienności!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605