Małomówność a poprawność wypowiedzi

Czy towarzysząca przez większość życia małomówność, słabo rozwinięte umiejętności komunikowania się z innymi ludźmi mogą przyczynić się do problemów z wysławianiem się, z poprawnym budowaniem swoich wypowiedzi?

Pozdrawiam
Marta Widera-Kędryna

Jak najbardziej tak. Im mniej mówimy, tym mniej ćwiczymy, mamy mniejszy zasób słów a to może sprawić problemy z budowaniem wypowiedzi. Na szczęście można w prosty sposób zmienić tę sytuację. Dużo czytając i mówiąc. Można w ramach treningu mówić do siebie. Warto też zastanowić się co leży u podłoża kłopotów z wysławianiem się. Być może nieśmiałość, niska samoocena. Nad tym też da się pracować. Warto jednak robić to pod okiem specjalisty- psychologa/psychoterapeuty.

Pozdrawiam serdecznie.

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
Jak najbardziej taka zależność może występować. Tak samo jak w przypadku innych umiejętności, ta również zależy w dużej mierze od praktyki. Myślę, że na początek warto byłoby przyjrzeć się samej małomówności, jej przyczynom. Zaczynając od tego kroku będzie miał Pan większe pole do praktyki na co dzień.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter
http://michalpyter.com

Witam Pana. Myślę, że Pana doświadczenia z różnych sytuacji w Pana życiu pozwalają odpowiedzieć na zadane pytanie. Kiedy doświadczamy małych zasobów w zakresie jakichkolwiek umiejętności to z większą ostrożnością i niepewnością posługujemy się daną umiejętnością. Oczywiście, że jest to możliwe - kiedy jest Pan w sytuacji społecznej (z innymi ludźmi i ma Pan zabrać głos) konfrontuje się Pan ze swoimi zasobami i mogą pojawiać się problemy z wysławianiem. To doświadczenie z kolei nie zachęca do rozwijania kontaktów z ludźmi przez co może Pan być pozbawiony niezbędnego "treningu" dzięki któremu może Pan pokonać opisane trudności. Być może warto rozważyć bezpośredni kontakt z psychologiem by lepiej zrozumieć źródła Pana problemu i mechanizmy w nim występujące a przede wszystkim poszukać możliwych sposobów radzenia sobie z nim. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/