Jak ćwiczyć asertywność?

Od czego zacząć budować swoją postawe asertywną? Czy mimo, że zgodzę się na czyjąś prośbę ale wcześniej zaznaczę , że teraz nie mam czasu i zrobię to za jakąś godzine , można powiedzieć, że zachowa£em się asertywnie?
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu

W internecie znajdzie Pani sporo treningów asertywności prowadzonych w ramach płatnych kursów, dostępne są także książki z ćwiczeniami. Jednak moje zdanie jest takie, że bez porządnego wglądu w przyczyny dla których Pana asertywność do tej pory była obniżona podążanie za tego typu ofertami może przynieść dodatkowe, często poważniejsze skutki uboczne. Wgląd w obniżony poziom Pana asertywności może Pan uzyskać w gabinecie psychoterapeutycznym. Pozwoli to Panu na poprawienie poziomu tej cechy.

http://www.gabinetzmian.pl

0

Wszystko zależy od tego, czy rzeczywiście chce i może Pan to zrobić. Asertywność to nie "odmawianie zawsze i wszędzie", ale umiejętność obronienia siebie w sytuacjach, gdy coś nam nie odpowiada. Przede wszystkim warto zatem żyć w zgodzie ze swoimi potrzebami i możliwościami, traktując innych ludzi z życzliwością, ale nie poświęcając się dla nich w celu uzyskania ich aprobaty i akceptacji.

0

Witam Pana. W kulturze, w kraju w których żyjemy nie jest łatwo być asertywnym. Dbanie o siebie jest często określane mianem egoizmu. Najczęściej od najmłodszych lat nie przechodzimy treningu asertywności. Dlatego w dorosłości mamy u siebie i w relacjach z innymi ludźmi różne w tym zakresie doświadczenia. Domyślam się, że znalazł się Pan w swoim życiu w sytuacjach które wskazały na potrzebę zdobycia takich umiejętności. Chciałbym jednak zaznaczyć, że łatwiej może być Panu być asertywnym w dalszych relacjach a w środowisku rodzinnym trudniej. Odpowiadając na Pana pytanie warto zacząć od określenia własnych granic. Do ćwiczenia umiejętności związanych z asertywnością bardzo przydałaby się Panu grupa prowadzona przez psychoterapeutę. Proszę sprawdzić w internecie gdzie są organizowane treningi asertywności. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak się nauczyć asertywności?

Witam mam 20 i nie potrafię wejść w dorosłość. Jestem w pracy której nienawidzę ale nie potrafię podjąć decyzji o zwolnieniu. Mam jakiś taki paniczny strach przez zwolnieniem, że będzie mnie szefowa i kierowniczka oceniała, że sprawie im przykrość zwalniając się po pół roku. Wcześniej tez tak było ze co chwile szukają kogoś i nie chce sprawić im przykrości. Nie potrafię być asertywna i dla każdego robię coś co jest dla niego dobre a niekoniecznie dla mnie. Czy ja jestem za dobra dla każdego ? Asertywna potrafię być tylko dla bliższych osób im tez potrafię powiedzieć co o nich myśle. Jak znajoma z pracy na mnie krzyczała bo nie miała humoru to ja stałam i tylko przytakiwałam. Ja rozumiem być dobra dla ludzi ale czy to już nie jest trochę za dużo ?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wynik testu na asertywność

zrobiłem test na asertywność , uzyskałem 73 % odpowiedzi poprawnych , czy jest t o wynik w normie ? Zrbiłem ten test , ze względu na pytanie zadane 2 tygodnie temu "czy pod wpływem szantażu psychicznego , człowiek może dokonać rzeczy absurdalnych , np. zniszczenie własnej własności ? "
MĘŻCZYZNA, 57 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!

"Test na asertywność" nie wskazuje na żaden uznany test psychologiczny. Prawdopodobnie jest "psychotestem", a nie rzetelnym narzędziem naukowym, stąd interpretacja wyniku nie jest możliwa.

Pozdrawiam!

0

Witam. To pytanie powinien Pan zadać psychologowi, który przeprowadzał test.
Chyba, że ten test przeprowadził sobie Pan sam na przykład za pośrednictwem internetu. Wówczas jego wynik proszę uznać za nieważny i nie przejmować się nim. Najprawdopodobniej ten wynik o niczym nie mówi.
Test psychologiczny, aby był rzetelnym narzędziem diagnozy, musi być wystandaryzowany i zbadany - a to długa i kosztowana procedura. Chodzi o to, aby sprawdzić, czy test rzeczywiście bada to co ma badać (np. umiejętność asertywnej komunikacji, a nie - dajmy na to - sposób radzenia sobie ze stresem), czy sprawdza się w polskiej przestrzeni kulturowej (czasem w bezpośrednim tłumaczeniu testu z j. ang. pojawiają się pytania typu: "Czy chętnie bierzesz udział w wyprzedażach garażowych?", a kto w Polsce w ogóle bierze udział w takich wyprzedażach?) i jak należy rozumieć wynik danej osoby w porównaniu z resztą społeczności (czyli - odnosząc się do Pana pytania, czy 73% to dla Polaka: norma?, powyżej normy?, poniżej normy?).
Nie podał Pan nazwy testu - a jest ich proszę mi uwierzyć - co najmniej kilkaset. To tak jakby Pan pytał; "Kupiłem samochód i nie wiem, czy ma wspomaganie kierownicy?". No dobra, ale jaki samochód Pan kupił?
Proszę pamiętać, że diagnoza psychologiczna to poważna i skomplikowana sprawa. Nie ma diagnozy psychologicznej bez pracy psychologa. A z kolei psycholog ma etyczny obowiązek udzielić badanemu rzetelnej informacji o wynikach testu (wyjątek stanowią badania sądowe - tam badany uzyskuje wyniki za pośrednictwem sądu, a nie bezpośrednio od psychologa). Jeżeli psycholog nie udzielił Panu informacji, jak rozumieć ten wynik, to - wiem, że się powtarzam - proszę się do niego zwrócić z tym pytaniem.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty