Jak ćwiczyć asertywność?

Od czego zacząć budować swoją postawe asertywną? Czy mimo, że zgodzę się na czyjąś prośbę ale wcześniej zaznaczę , że teraz nie mam czasu i zrobię to za jakąś godzine , można powiedzieć, że zachowa£em się asertywnie?

http://www.gabinetzmian.pl

Wszystko zależy od tego, czy rzeczywiście chce i może Pan to zrobić. Asertywność to nie "odmawianie zawsze i wszędzie", ale umiejętność obronienia siebie w sytuacjach, gdy coś nam nie odpowiada. Przede wszystkim warto zatem żyć w zgodzie ze swoimi potrzebami i możliwościami, traktując innych ludzi z życzliwością, ale nie poświęcając się dla nich w celu uzyskania ich aprobaty i akceptacji.

Witam Pana. W kulturze, w kraju w których żyjemy nie jest łatwo być asertywnym. Dbanie o siebie jest często określane mianem egoizmu. Najczęściej od najmłodszych lat nie przechodzimy treningu asertywności. Dlatego w dorosłości mamy u siebie i w relacjach z innymi ludźmi różne w tym zakresie doświadczenia. Domyślam się, że znalazł się Pan w swoim życiu w sytuacjach które wskazały na potrzebę zdobycia takich umiejętności. Chciałbym jednak zaznaczyć, że łatwiej może być Panu być asertywnym w dalszych relacjach a w środowisku rodzinnym trudniej. Odpowiadając na Pana pytanie warto zacząć od określenia własnych granic. Do ćwiczenia umiejętności związanych z asertywnością bardzo przydałaby się Panu grupa prowadzona przez psychoterapeutę. Proszę sprawdzić w internecie gdzie są organizowane treningi asertywności. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/