Problem z niską asertywnością

Mam problem z asertywnością - czasem nie chcę czegoś zrobić np. podwieść kogoś, albo pomóc w zakupach, ale nie umiem odmówić. Mam wrażenie, że niektórzy w moim otoczeniu to wykorzystują. Mogę coś zrobić czy to juz taka osobowosc?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Asertywność to pewna umiejętność społeczna, której można się nauczyć. Bycie asertywnym nie jest zdeterminowane osobowościowo. Jeżeli zauważył Pan, że ma trudność z asertywną odmową, że ludzie wykorzystują Pana brak asertywności, warto pomyśleć o udziale w treningu kompetencji społecznych. Są organizowane typowe treningi asertywności, asertywnej komunikacji. Odsyłam do artykułów: Asertywność, Mówienie NIE.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Pomaganie innym nie jest niczym złym, ale w przypadku gdy czujesz się wykorzystywana może warto się zastanowić dlaczego tak robisz. Z listu trudno jest to określić. Określenie przyczyny takiego postępowania, czy jest to obronny styl funkcjonowania, czy coś z goła innego za tym stoi, pozwoli Ci na spojrzenie na cały problem z innej perspektywy a także to Ty będziesz mogła decydować komu i dlaczego chcesz pomóc. Aby dowiedzieć się o sobie więcej w tym i innych obszarach swojej psychiki możesz skorzystać z pomocy psychoterapeuty.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Agata Dusza

Zdecydowanie można nad tym pracować! Asertywność to coś, czego można się nauczyć i wyćwiczyć. Poprawia subiektywne poczucie jakości życia, pewności siebie a w ostatecznym rozrachunku także relacje z otoczeniem. Bardzo zachęcam! Są kursy w różnych szkołach jak tez można skorzystać z indywidualnej pomocy psychologa.

Witaj
Szkoda, że trochę więcej nie napisałaś (nie napisałeś?) o swoim problemie. Myślę, że wiele ludzi ma problem z asertywnym zachowaniem. Wszystko zależy od stopnia w jakim taka cecha wpływa na twoje życie. Czasem bywa, że uległość wobec otoczenia jest na tyle przeszkadzająca w funkcjonowaniu, że rodzi wiele problemów. Nie wiem jak to jest u ciebie? Jeżeli masz z tym duży problem to możesz zwrócić się do psychoterapeuty. Rozmowa z nim pomoże ci to rozeznać i zdecydować o ewentualnej psychoterapii.
Pozdrawiam