Nadużywanie alkoholu u męża a pomoc dla niego

Chciałabym zapytać co zrobić z mężem, który zaczął nadużywać alkoholu. Trwa to od niedawna, ale coraz rzadziej zdarzają się dni, że nie pije. Mamy trochę problemów, ale bywało gorzej a nie pił. Boję się, że się uzależni. Jak mogę mu pomóc?
ponad rok temu

Witam serdecznie. Jedynym możliwym wyjściem z sytuacji jest szczera rozmowa z mężem. Proszę pamiętać iż jeżeli zdarza się Mu pić często to znaczy iż już jest uzależniony. W takiej sytuacji trzeba działać jak najszybciej. Pomocny może być odwyk i terapia dla uzależnionych.

Z tego, co Pani opisuje, mąż pije w sposób ryzykowny i jest na najlepszej drodze do uzależnienia. Warto szczerze porozmawiać z mężem o Pani obawach, wspólnie poszukać innego sposobu na rozładowanie stresu i napięcia. Aby taka rozmowa odniosła jakikolwiek skutek, musi być przeprowadzona wtedy, kiedy mąż będzie trzeźwy. Proszę starać się uświadomić mu, że picie alkoholu jest ucieczka od problemów i nie rozwiązuje ich, tylko je mnoży. Rozmawiając z mężem proszę przytaczać konkretne fakty (np. "wczoraj. wypiłeś tak dużo, że trudno Ci było utrzymać równowagę, krzyczałeś na dzieci"), natomiast unikać oskarżeń i zarzutów (typu "co z ciebie za ojciec"). Mąż musi odczuć, że rozmowa o jego piciu wynika z troski i miłości. Powodzenia

Proszę spróbować namówić go na wizytę u psychoterapeuty, na którą może iść sam albo jeszcze lepiej jakbyście państwo poszli na terapię rodzinną gdyż problem alkoholu jest tak naprawdę problemem całej rodziny.
Więcej informacji o mnie: https://www.goldenline.pl/jakub-pyka2/
Pozdrawiam
Jakub Pyka

Witam. Z tego co Pani pisze mógł zacząć się już problem z alkoholem i może Pani wybrać się do placówki leczenia uzależnień żeby dowiedzieć się więcej o chorobie alkoholowej. Osoba, która ma problem z alkoholem będzie mu zaprzeczać. Można na początek stawiać ostre warunki pod warunkiem, że się je egzekwuje i jest się w tym stanowczym.
M. Brabec