W jaki sposób można nauczyć się asertywności?

Witam! Mam problem sama z sobą,nie umiem być asertywna,wszyscy na około mnie wykorzystają,widzę to,a pomimo tego nie umiem odmawiać. Czy jest na to jakiś sposób? Czy jest możliwość bym się zmieniła?

Witam. Każdy odmawiając podejmuje decyzję, co jest ważniejsze: "to na co ja mam chęć i siłę w danym momencie" czy "czy to co chce ktoś inny". Osoby mające trudność z odmawianiem, zwykle, robią to co inni oczekują i nie słuchają swoich potrzeb, swojego "chcę czy nie chcę". Tak jakby najważniejsze było zadowolenie innych. Tak zmiana jest zawsze możliwa, wymaga tylko Pani świadomości, jak się Pani czuje jak komuś odmawia? czy po odmowie, przestaje Pani myśleć o swojej decyzji, czy ma Pani poczucie winy i prowadzi dialog wewnętrzny np. "co oni sobie pomyślą? nie powinnam tak zrobić, a może pojawia się zadowolenie ze swojej decyzji. Jeśli po odmowie jest Pani zadowolona, łatwiej będzie Pani ćwiczyć odmawianie. Jeśli dominuje poczucie winy i lęk "co będzie", wtedy warto skorzystać z psychoterapii, gdyż Pani trudność ma głębsze podłoże emocjonalne i każda odmowa, może być dla Pani poruszająca i obciążająca emocjonalnie. Łatwiej jest ćwiczyć nowe zachowania, jeśli ma się w sobie umiejętność cieszenia z tego co się robi, jest się dumnym z siebie. Umiejętność odmawiania, pokazuje również, czy osoba umie o siebie zadbać, czy raczej rezygnuje z siebie dla innych. Powodznia

Witam. Co do asertywnosci to sa różne warsztaty na ten temat, jeszzce wiecej ksiązek bądx w gabinecie prywatnie można uczyć się z psychologiem.
Magdalena Brabec

Witam,
oczywiście, ze jest możliwość zmiany! Bardzo słusznie Pani zauważa, że umiejętność asertywności jest ważna, prawo do asertywności wynika z podstawowego ludzkiego prawa do bycia, choć dla wielu osób (w naszej kulturze - choćby z racji wychowania) bywa trudna, co jest całkiem zrozumiałe. Zachęcałabym do poszukania dobrego treningu asertywności a tymczasem mogę Pani polecić lekturę: Agnieszka Wróbel "Asertywność na co dzień" wydawnictwa Samo Sedno, napisana przez doświadczonego psychoterapeutę i trenera, naprawdę godna polecenia, poruszającą dogłębnie i całościowo zagadnienie asertywności. Polecam i życzę powodzenia! Gdyby problem był jednak bardziej złożony zachęcam do konsultacji u psychologa. Pozdrawiam.

tak, jest to mozliwe. nalezy poczytac, i kazda przeczytana rzecz zastosowac kilka tysiecy razy. łatwiej jest isc na jakies warsztaty w tym temacie lub na konsultacje psychologiczne..powodzenia, pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Witam. Jest sporo literatury na temat asertywności, wystarczy, że Pani rzuci hasło w internet. Ale Pani potrzebne są konkretne ćwiczenia nowych asertywnych zachowań, najlepiej pod okiem specjalisty psychologa. Trzeba się nauczyć kilku zwrotów i umiejętnie ich używać. Myślę, że psychoterapia dużo by Pani dała, ponieważ warto przyjrzeć się, czy nie powiela Pani reakcji któregoś z rodziców, najprawdopodobniej mamy. I popracować nad poczuciem pewności i sprawczości. Powodzenia

Praca nad sobą- nad podniesieniem samooceny, poczucia wartości, uniezależnieniem się od oceny społecznej i aprobaty społecznej, to kroki które pozwalają na wzrost asertywności- po której paradoksalnie ludzie zamiast nas lubić mniej, lubią nas bardziej, a oddane im przysługi bardziej szanują, właśnie dlatego, że nie dostają ich zawsze. Może warto spotkać sie z psychologiem i nad tym popracować? Zmiana jest zawsze możliwa- zależy od motywacji i zaangażowania zainteresowanej osoby.