Trening asertywności u 32-latka

Mam taki problem. Nie potrafię być asertywny i chodzi tu tylko o mówienie "NIE", ale także wyrażanie własnego zdania, poglądów na jakiś temat zwłaszcza gdy jest ono odmienne od cudzego czy z obroną własnych praw w sytuacjach społecznych oraz radzenia sobie z krytką. Moja postawa bywa najczęściej uległa, ugrzeczniona w stosunku do innych. Wynika to z obawy utraty ich sympatii, z chęci uniknięcia konfliktów, czy braku pewności siebie. przeczytałem mnóstwo artykułów, książek na ten temat ale w praktyce nie potrafię tego wszystkiego zastosować. Gdy dochodzi do sytuacji, która wymaga asertywnego zachowania ja zapominam o tych wszytskich zasadach, regułkach. Jak sobie z tym poradzić? Czy dzięki takim kursom, warsztatom da się całkowicie wyeliminować skrajne postawy; ulega lub agresywną.
MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu

Witam,
jeśli zależy Panu, aby zmienić swoje zachowanie w stosunku do innych i nauczyć się bardziej otwarcie wyrażać własne zdanie zachęcam do skorzystania z psychoterapii. W trakcie takich spotkań może Pan nie tylko nauczyć się bardziej asertywnego wyrażania własnego zdania, ale również innego dokonywania oceny relacji z otoczeniem, wreszcie będzie miał Pan szansę popracować nad podwyższeniem samooceny (która również może być przyczyną niewystarczającej asertywności). Pozwoli to uzyskanie większej stabilności oddziaływań.
Powodzenia
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl

0
Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin
57 poziom zaufania

Witam,
oczywiście może Pan poszukać oferty kursów czy warsztatów nt. asertywności. Zachęcam także do skorzystania z psychoterapii indywidualnej, podczas której nauczy się Pan reagowania w sposób asertywny i wzmocni swoje poczucie własnej wartości, co wpłynie pozytywnie na jakość relacji z otoczeniem.
Pozdrawiam
Monika Prus

0

Witam Pana,
pisze Pan o stawianiu potrzeb innych ludzi ponad swoje, o chęci spełniania ich oczekiwań oraz lęku przed konfliktami. Widzę, że taki sposób funkcjonowania Pana męczy, jednocześnie jest Pan pełen motywacji i chęci do zmiany. To wszystko razem jest bardzo dobrym początkiem do podjęcia psychoterapii. Zachęcam do takiej formy pracy nad sobą. Najpewniej sama książkowa wiedza jest niewystarczająca, gdyż opisywany przez Pana sposób funkcjonowania jest mocno zakorzeniony w osobowości. Zrozumienie blokad, które uniemożliwiają Panu bycie sobą będzie pierwszym krokiem ku zmianie.

Życzę powodzenia!
Agnieszka Jagielak

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty