Unikanie konflików i utrzymywanie dobrych relacji z innymi

Jak potraktować i odpowiadać ludziom, którzy szukają konfliktu? Być miłym i zgadzac sie z ich zdaniem, walczyć o swoje poglady czy moze odejsc od takiej osoby i nic sie nie odezwac? Jak unikac konfliktow i nie doprowadzac do nich?

Aleksander Ropielewski

Są dwie strategie: unikanie lub dialog i próba znalezienia kompromisu. To którą Pani zastosuje zależeć powinno od sytuacji. Czasami lepiej nie tracić energii i po prostu zgodzić się z kimś, innym razem trzeba obronić kluczowe punkty i podjąć rozmowę.

Przypuszczam, że słowem kluczem, którego Pan poszukuje jest asertywność. Treningi asertywności to dość powszechna i popularna usługa i łatwo powinien Pan ją znaleźć. Jeśli zdecyduje się Pan udać na podobny trening, to proszę jednak zasięgnąć wcześniej informacji na temat jakości podobnego warsztatu.W tej dziedzinie niestety łątwo o szarlataństwo. Oczywiście we wzbogaceniu swojej asertywności pomocna może być także indywidualna konsultacja z psychoterapeutą, zwłaszcza, jeżeli u podstaw Pana trudności komunikacyjnych leży jakiś głębszy problem.

http://www.gabinetzmian.pl

Przede wszystkim Pani reakcje powinny być spójne z tym, co Pani czuje. Czasami nie da się uniknąć konfrontacji, bo potem odczuwamy niesmak i mamy pretensje do siebie, że nic nie powiedzieliśmy. Ważne, by reagować w stanowczy lecz spokojny sposób i jasno komunikować swoje zdanie. Strategia ignorowania przeciwnika nie jest zła, ale nie zawsze można ją zastosować.
Zachęcam do poczytania o treningu asertywności. Może też Pani wybrać się na szkolenie z konstruktywnego radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. Będzie Pani mogła w bezpiecznych warunkach przećwiczyć asertywne zachowanie, co potem ułatwi reakcję w rzeczywistym konflikcie.

Pozdrawiam serdecznie.