Jak poradzić sobie z problemami z wymową?

Czy jest jakiś sposób na pozbycie się problemów z wysławianiem się? Mam z tym problem od kilku lat i to nie tylko wśród ludzi, ale także w domu, kiedy rozmawiam z bliskimi lub, gdy jestem sam, prowadzę ze sobą wewnętrzny monolog albo wyobrażam sobie jakąś sytuacje, w której z kimś rozmawiam, to nawet wtedy nie potrafię w myślach poprawnie złożyć zdania. Polega to na tym, że plącze mi się język, mówię nieskładnie i często zapominam jakiegoś słowa, przez co mam pustkę w głowie. Od dwóch lat staram się regularnie czytać książki, często robię to na głos, ale jak na razie nie zauważyłem żadnych efektów. Muszę tu zaznaczyć, że powodem nie jest stres. Jestem typem samotnika, nie mam praktycznie żadnych znajomych, moje kontakty z innymi ludźmi są raczej powierzchowne tzn. zamienię z kimś dwa, trzy zdania i to wszystko. Do tego jestem osobą małomówną, nigdy nie odczuwałem potrzeby zbyt częstego używania aparatu mowy. Nie wynika to z nieśmiałości, po prostu z jednej strony często nie wiem, o czym rozmawiać z drugiej strony mi się po prostu nie chce a przez ten problem z wysławianiem się, jeszcze bardziej zniechęca mnie do rozmawiania z kimkolwiek. Czy małomówność i niechęć do rozmawiania może być przyczyną mojego problemu?

Moze byc to przyczyną. W takim wypadku dobrze bedzie skonsultować się z psychologiem i rozpocząć terapię mająca na celu pozbycie sie blokad w kontaktach z ludźmi. Natomiast polecam także konsultację z neurologiem, by wykluczyć trudności na tym tle. Pozdrawiam

Witam, aby zastanowić się nad przyczyną problemów z wysławianiem się warto skorzystać z konsultacji z psychologiem oraz logopedą. Z pomocy logopedycznej korzystają również osoby dorosłe, aby pracować na przykład nad emisją głosu. Małomówność, niechęć do rozmowy, brak motywacji oraz mały kontakt z ludźmi może wpływać na umiejętność wysławiania się.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka