Witam!
Migdały najczęściej powiększają się w wyniku infekcji wirusowych i bakteryjnych. Jeżeli dotychczasowe leczenie antybiotykami lub przeciwzapalne nie przyniosło poprawy, jedynym wyjściem jest operacja.
Powiększone migdały blokują drogi oddechowe dziecka, co utrudnia oddychanie. Pierwszym objawem jest oddychanie przez usta i chrapanie. Następnie pojawia się bezdech nocny. Prowadzi to do chronicznego przemęczenia. Mogą też występować zaburzenia połykania i nawracające infekcje ucha środkowego. Długotrwałe oddychanie przez usta osłabia mięsień okrężny ust i prowadzi do wad zgryzu.
Jeżeli lekarz laryngolog stwierdził, że konieczne jest leczenie operacyjne, to znaczy, że wyczerpał już inne możliwości terapeutyczne (antybiotykoterapia). U dzieci dobrą metodą jest przycięcie migdałków, jednak o rozległości operacji może zdecydować tylko lekarz, który zna dziecko. Zabiegi takie wykonuje się u wielu małych dzieci. Córeczka na pewno nie jest za mała. Zabieg może jej przynieść dużą ulgę i zapobiegnie powyższym powikłaniom.