Przerośnięte migdały u trzylatka

Witam, moja 3-letnia córeczka ma bardzo powiększone migdały, lekarz laryngolog stwierdził, że jedynym sposobem leczenia jest przycięcie lub usunięcie migdałków. Osobiście uważam, że jest ona za mała na operację, dlatego mam pytanie - czy są dostępne jakieś leki obkurczające migdałki? Dziękuję.

ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!

Migdały najczęściej powiększają się w wyniku infekcji wirusowych i bakteryjnych. Jeżeli dotychczasowe leczenie antybiotykami lub przeciwzapalne nie przyniosło poprawy, jedynym wyjściem jest operacja.

Powiększone migdały blokują drogi oddechowe dziecka, co utrudnia oddychanie. Pierwszym objawem jest oddychanie przez usta i chrapanie. Następnie pojawia się bezdech nocny. Prowadzi to do chronicznego przemęczenia. Mogą też występować zaburzenia połykania i nawracające infekcje ucha środkowego. Długotrwałe oddychanie przez usta osłabia mięsień okrężny ust i prowadzi do wad zgryzu.

Jeżeli lekarz laryngolog stwierdził, że konieczne jest leczenie operacyjne, to znaczy, że wyczerpał już inne możliwości terapeutyczne (antybiotykoterapia). U dzieci dobrą metodą jest przycięcie migdałków, jednak o rozległości operacji może zdecydować tylko lekarz, który zna dziecko. Zabiegi takie wykonuje się u wielu małych dzieci. Córeczka na pewno nie jest za mała. Zabieg może jej przynieść dużą ulgę i zapobiegnie powyższym powikłaniom.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty