Jeśli w związku z tymi, zbiegami okoliczności,odczuwa Pani silny lęk lub pojawia się dyskomfort, sugerowałabym Pani kontakt z psychoterapeutą o wykształceniu psychologicznym lub z psychiatrą. Warto przyjrzeć się temu, co takiego się dzieje, że istnienie tego typu "dziwnych przypadków" przykuwa Pani uwagę lub Panią niepokoi, wymaga to dokładniejszej rozmowy.
Fakt, że zauważa Pani różne związki pomiędzy myślami i zdarzeniami nie jest niczym niezwykłym. Nasz umysł działa tak, że próbuje łączyć pewne fakty, zdarzenia, układać je w całości i siłą rzeczy kierujemy uwagę na te zdarzenia, które są zgodne z naszymi wcześniejszymi myślami. Jeśli myślałam o klockach domino a potem widzę w sklepie klocki o nazwie "Klocki domino", to przypominam sobie tą myśl i koncentruję się na niej i na związku moja myśl-fakt pojawienia się klocków w sklepie. Jadnak wystarczy uzmysłowić sobie, że ktoś nie mając pomysłu na nazwę klocków nazwał je po prostu "Klocki domino", potem sprzedał do wielu sklepów z zabawkami, żeby zobaczyć, że ten zbieg okoliczności nie jest aż tak nieprawdopodobny jak się początkowo mogło wydawać.W końcu klocki domino właśnie kupujemy w sklepie z zabawkami.
Inna sytuacja, o której Pani pisze, to historia autobusu. Czasami jest tak, że różne nasze przewidywania się sprawdzają, nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Opisana przez Panią sytuacja, w której ostrzega Pani kolegę przed jazdą autobusem, może budzić w Pani pewien niepokój, bo sam wypadek autobusu budzi silne emocje. Ostrzegała Pani kolegę przed jazdą autobusem, bo miała "złe przeczucie". Za każdym razem kiedy nasze "złe przeczucie" sprawdzi się, możemy mieć przez chwilę wrażenie dziwności czy nienaturalności danej sytuacji, albo poczucie że przez moment mieliśmy "wgląd w rzeczywistość". Jednak to tylko nasze wrażenie, które po jakimś czasie przemija. Bywa przecież tak, że "złe przeczucie" lub jakieś przewidywanie nie sprawdziło się. Tylko zwykle wówczas albo o tym nie pamiętamy, że mieliśmy złe przeczucie albo nie zwracamy uwagi na fakt, że się nie sprawdziło.
Tak jak napisałam dostrzeganie "zbiegów okoliczności" jest właściwe dla wszystkich ludzi, jeśli jednak staje się nadmierne i zaczyna przeszkadzać lub sprawia, że czujemy niepokój, warto to skonsultować ze specjalistą, bo może to być objaw jakiegoś innego problemu.
Zachęcam Panią do kontaktu ze specjalistą, żeby omówić dokładnie to, co się dzieje, ewentualnie inne objawy. Specjalista pomoże Pani poradzić sobie w tej sytuacji.
Pozdrawiam
Podobne sytuacje często zdarzają się rzeczywiście przypadkiem. Inna kwestia to fakt, że uwaga i pamięć bywają wybiórcze, a do tego mózg nie przetwarza świadomie wszystkich bodźców, a jedynie te, które uzna za znaczące. To oznacza, że być może po takich myślach, bardziej Pani zauważa podobne przypadki.
W razie wątpliwości- warto spotkać się z psychologiem.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co powoduje płaczliwość w różnych sytuacjach? – odpowiada Mgr Paweł Bodzon
- Nadwrażliwość zęba po uzupełnianiu plomy – odpowiada Lek. dent. Bogdan Jaremczuk
- Niepokojące zachowania u niemowlaka – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy w takiej sytuacji mogłam się zarazić wścieklizną? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak pokonać lęk przed podróżą autobusem? – odpowiada Mgr Michał Pyter
- Czy możliwe jest zakażenie wirusowe w tej sytuacji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Drżenie ciała i problemy z wysławianiem w sytuacjach stresowych – odpowiada Mgr Agnieszka Szafrańska-Romanów
- Czy istnieje ryzyko przeniesienia HCV w tej sytuacji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wstawienie protezy a gorączka – odpowiada Lek. dent. Katarzyna Wierzbowska
- Strach przed wyjściem z domu i zasłabnięciem – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz