Suplementacja to nauka. Aby nie zaszkodziły należy wiedzieć, jakie,ile,kiedy i po co?. Inaczej to zabawa w "ciuciubabkę". Jakie.? - na pewno nie syntetyki tylko naturalne,Lepsza przyswajalność i wykorzystanie przez organizm oraz mniejsze obciążenie dla wątroby. Ile? - dawki i ciągłość też mają znaczenie w prawidłowej suplementacji. Kiedy? - synergizm i antagonizm poszczególnych witamin i minerałów oraz pory wykorzystania przez organizm to kolejna informacja kóra albo polepszy albo pogorszy przyswajalność i efekt zażywania.Oraz Po co? - Czy potrzebuję suplementy jako pomoc w leczeniu,w profilaktyce czy rekonwalescencji. A może sport.? Pytań jest wiele i wiele sugestii. Najlepiej wykonać sobie badanie Analizy Pierwiastkowej Włosów po to by na większość tych pytań znaleźć odpowiedź. Polecem lekturę na www.arkadia-klinika.pl lub na innych stronach tematycznych.
Pozdrawiam.
Zazwyczaj producent suplementu podaje na ulotce ilość przewidzianych tabletetk i zalecany czas stosowania. Pozdrawiam
Jeżeli nie ma stwierdzonych laboratoryjnie niedoborów składników pokarmowych to nie ma potrzeby w ogóle stosować suplementów diety. To są produkty nie badanie i nie kontrolowane przez nikogo, nie wiemy jak działają na organizm.
Witam. Jeśli dieta jest zbilansowana, tzn. spożywa się produkty z różnych grup pokarmowych, nie ogranicza się to nie ma potrzeby suplementacji. Proszę pamiętać, ze nadmiar witamin i składników mineralnych jest czasami wręcz toksyczny (np. wit.D, A). Czasami w obecności jednych składników inne się nie wchłaniają, więc zażywanie takich suplementów mija się z celem, chyba, że działają na zasadzie placebo. No i jeszcze pozostaje kwestia osłonek i nośników tabletki, one są potrzebne, żeby wchłonęła się dopiero w jelitach, ale to też jest sztuczny dodatek, chemia. Im mniej jej naszym organizmie tym lepiej.
Witam serdecznie,
Proszę zapoznać się z informacjami na ulotce. Producenci najczęściej podają czas kuracji. Należałoby się również zastanowić czy oby na pewno dane suplementy są Panu potrzebne. Często ich wchłanialność jest bardzo niska i to jedynie ,,wyrzucanie pieniędzy w błoto''. Najwięcej witamin, minerałów i niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych znajdzie Pan w pożywieniu. Osobiście zalecałabym skupić się na prawidłowej i odpowiednio zbilansowanej diecie a nie sięgać po suplementy.
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Suplementy dla pacjentów onkologicznych i wegetarian – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- Czy suplement diety centrum pomoże w uzupełnieniu niedoborów Witamin i minerałów w organizmie? – odpowiada Mgr Joanna Wardenga
- Jakie suplementy diety najlepiej stosować w trakcie diety? – odpowiada Lek. Jacek Miśkiewicz
- Stosowanie suplementów diety i witamin – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Nadmiar minerałów w diecie a możliwe następstwa – odpowiada Dr Anna Brinken
- Stosowanie suplementów diety – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Suplementy diety dla 23-letniej kobiety – odpowiada Mgr inż. Marta Ścibisz
- Jak stosować suplementy w ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jakie produkty mają najwięcej witamin, które warto spożywać w okresie letnim? – odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz
- Codzienna suplementacja magnezu i multiwitaminy – odpowiada Mgr Anna Zientalska
artykuły
Biodostępność, czyli przyswajalność - czym jest i jak można ją poprawić
Biodostępność to termin, który tylko brzmi na trud
Jakie witaminy można ze sobą łączyć?
Czy witaminy można łączyć? To pytanie zadaje sobie
Ostatki energii i koncentracji? Słaba pamięć? Sprawdź, jak możesz sobie pomóc
Kolejny dzień wyzwań, a ty już o poranku nie masz