Nadmiar minerałów w diecie a możliwe następstwa

Witam! Mam pytanie - co się dzieje jeżeli przyjmę z pożywienia więcej danego minerału lub witamin niż jest zalecana ich dzienna dawka na osobę? Wiadomo, że w przypadku leków występują skutki niepożądane, jeżeli weźmiemy za dużo suplementów diety.... Czy tak samo jest w przypadku pożywienia, czy może jednak w tym przyapdku organizm zachowa ten "nadmiar" w jakimś swoim "magazynie" do wykorzystania na kolejne dni?...

Jeżeli dieta jest różnorodna, to nadmiar wynikający z zestawienia składników mineralnych jest bezpieczny dla organizmu. Normy podają ilości przeciętne, natomiast skład pokarmów różni sie między sobą w zależności od warunków uprawy, jej lokalizacji i nawożenia. Przyswajalność składników mineralnych jest ograniczona i zależy od relacji miedzy nimi i obróbki kulinarnej. Dlatego nie jesteśmy w stanie w warunkach domowych określić faktyczną ilość minerałów w spożywanych pokarmach. Niepokojący natomiast będzie teoretyczny niedobór minerałów. Tak dzieje się przy dietach restrykcyjnych.

Część witamin jest wydalana z moczem np. witamina C, z grupy B. Nadmiar też może być toksyczny (np. wit.A, D), ale raczej nie ma możliwości przedawkowania tych składników z pożywieniem, bardziej jeśli do diety dołączyło by się suplementy. Nie można też patrzeć na dietę z dnia na dzień, bo jednego dnia przyjmiemy tych witamin mniej, drugiego więcej, a suma z tygodnia jest w porządku.