Przybieranie na wadze po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego

Witam mam problem następujący. Po usunięciu pęcherzyka żółciowego prawie rok temu nie mogę schudnąć a nawet bym powiedziała że tyję od powietrza

Witam serdecznie,

Dieta po operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego powinna trwać około miesiąca i jest dość restrykcyjna - ogranicza się ilość tłuszczów, ciężkostrawnych i smażonych potraw, ostrych przypraw, słodyczy oraz używek. Po tym okresie rozpoczyna się powolne rozszerzenia diety i obserwacja reakcji organizmu na dany produkt/składnik. Nie zawsze to co niedozwolone wywołuje negatywne objawy, jest to indywidualna kwestia i należy to sprawdzić. Co do wzrostu wagi. Mogą być dwie przyczyny takiego stanu rzeczy. Kaloryczność Pani dieta jest zbyt wysoka lub produkty w niej zawarte są źle zbilansowane pod względem zawartości białka, węglowodanów i tłuszczów. Bardzo ważne jest, aby dopasować dietę do aktualnych potrzeb organizmu. Dla przykładu, jeśli ma Pani umiarkowaną aktywność fizyczną (np. 3 razy w tygodniu trenuje), ale dieta jest nieodpowiednia to nic się nie zmienia - nie tyje Pani ani nie chudnie.
Oprócz tego ważne są pewne zasady, których należy przestrzegać: ilość i objętość posiłków (nie jemy np. makaronu z sosem pomidorowym na kolacje); aktywność fizyczna (najlepsze połączenie to trening cardio z elementami treningu siłowego - z ciężarkami -> bardzo fajnie pobudza i podwyższa metabolizm); nie można się też głodzić i wprowadzać restrykcji żywieniowych, ponieważ zawsze będziemy dążyć do tego, aby je złamać. Osobiście polecam próbę zmiany nawyków żywieniowych w pozytywną stronę - np. codziennie będę jeść śniadanie przed wyjściem do pracy, zjem jedno jabłko dziennie, wypiję 1 l wody itd.

Jeśli chciałaby Pani skupić się na zrzuceniu wagi to najprostszym sposobem jest zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze w połączeniu z aktywnością fizyczną, ale w małych krokach. Jeśli w tej chwili postanowi Pani wywrócić wszystko do góry nogami to za 2-3 tygodnie taka przemiana się zakończy.

Polecam zajrzeć na stronę naszej poradni dietetycznej: www.kalorynka.pl mamy tam programy dietetyczne z zapewnionym wsparciem dietetyka.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann

Witam,

Należy zastosować odpowiednią dietę po operacji woreczka żółciowego. Najlepiej zgłosić się z problemem do dietetyka. który ułoży indywidualny jadłospis.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk