Dzień dobry :)
Z podanego opisu wynika, że Pani dieta jest dość monotonna, ponieważ składa się przeważnie z produktów będących źródłem węglowodanów. W związku z tym organizmowi brakuje pozostałych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, tj. białka, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne. Zapewne dostarcza Pani organizmowi zbyt mało kalorii, co powoduje, że przestawia się on na tryb "oszczędzania energii na gorsze czasy", a więc to, co dostanie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Należy wprowadzić zbilansowane posiłki o regularnych porach.
Ostatni główny posiłek- kolacja (wywnioskowałam, że nie pojawia się w diecie) powinien być spożyty na 2-3 godziny przed snem. Ma to zapewnić względnie stały poziom cukru we krwi aż do godzin porannych. Duże wahania poziomu cukru we krwi mogą utrudniać zrzucenie zbędnych kilogramów.
Proszę postarać się odstawić kawę i papierosy- te nawyki również mogą być przyczyną problemów z masą ciała. Niestety, efektem ubocznym stosowania leków antykoncepcyjnych także jest nadmierne przybieranie na masie. Tutaj ważna jest opieka lekarza ginekologa.
Warto również wykonać badania tarczycy (TSH, fT3, fT4, anty-TG, anty-TPO), krzywą cukrową oraz oznaczenie stężenia witaminy D we krwi w celu wykluczenia lub potwierdzenia przyczyn zdrowotnych powodujących przybieranie masy ciała.
Szczerze zachęcam do wizyty u dietetyka, który oceni dotychczasowy sposób odżywiania i ustali indywidualny plan żywieniowy. Kilka rzeczy wymaga zmiany, jednak opieka specjalisty znacznie ułatwi osiągnięcie zamierzonego celu. Jest Pani bardzo młodą osobą więc warto o to zadbać.
Zapraszam do kontaktu :)
Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA
Witam serdecznie,
z pewnosćią nie odżywia się Pani odpowiednio. Nie może się Pani głodzić ponieważ efekty będą odwrotne do zamierzonych i tak własnie się dzieje u Pani. Stosując dietę bardzo niskokaloryczną zwalniamy przemianę materii a organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i przed obawą o utratę składników odzywczych zaczyna robić zapasy rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej. Oprócz kaloryczności ważny jest także stosunek składników odżywczych. Dieta musi być pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana. Posiłki powinny być jedzone regularnie w odstępach około 3h. Kolację najlepiej zjadać około 3h przed snem.
Widzę że jest Pani z Warszawy (tu przyjmuje pacjentów), więc najchętniej zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną, na której wykonamy pomiary składu ciała i sprawdzę jak rozkłada się tkanka tłuszczowa w Pani ciele. Przeprowadzę również wywiad żywieniowy i zdrowotny oraz na tej podstawie dobiorę indywidualny jadłospis dzięki któremu poprawi się Pani sylwetka. Ważna jest także odpowiednia aktywność fizyczna.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego tyję pomimo diety? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Brak spadku wagi pomimo diety – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak poradzić sobie z problemem przybierania na wadze? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Spożywanie słodyczy a waga – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dlaczego kiedy łączę dietę z ćwiczeniami zaczynam przybierać na wadze? – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
- Ćwiczenia a problemy ze spadkiem wagi – odpowiada mgr Joanna Arciszewska
- Przybieranie na wadze i mała ilość przyjmowanych kilokalorii – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dlaczego nie mogę schudnąć mimo diety? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dlaczego tyję pomimo małej ilości jedzenia? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Spożywanie kolacji po wieczornym treningu – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)