Przybrałam na wadze zbyt szybko: jak to zrzucić?

Witam. Mam 18 lat i jestem w klasie maturalnej. Mam 163 cm wzrostu i ważę 69 kg. Stres, mało snu i jedzenie "na szybko" bardzo mi zaszkodziły - w krótkim czasie przytyłam 9-10 kg. Nigdy wcześniej nie stosowałam diet, ani się nie odchudzałam. Każdego lata chudłam 2-3 kg i do tej pory moja średnia waga była w granicach 60 kg i to mi odpowiadało. Niestety z powodu problemów z sercem nie mogę uprawiać trudnych ćwiczeń, na na lekkie, ale długie nie mam czasu. Nie jestem zbyt aktywną osobą, nawet w lekcjach wf-u nie biorę udziału. Mój tryb życia pozostawia wiele do życzenia, ale w najbliższym czasie nie mogę go zmienić.

Dzień zaczynam szybko, o 6. Na śniadanie nie jem nic (wcześniej) albo (ostatnio) chrupkie pieczywo z ziarnistym serkiem wiejskim. W szkole jem również ten serek z otrębami i rodzynkami. O 15 jem obiad - ziemniaki lub kasza gryczana z mięsem i sałatkami domowej roboty, buraczkami itp. Około godziny 16 idę spać i śpię do 19. Po tym jem jakiś owoc przeważnie pomarańczę i kanapki z masłem i herbatą. Często mam zaparcia i biegunki - na zmianę co 1-2 tygodnie. Nie mogę pić mleka i jeść jabłek - działają na mnie przeczyszczająco. Ze względu na niskie ciśnienie lekarz zalecił mi dużo solić i pić kawę/pepsi.

Z powodu braku czasu nie pomyślałabym o odchudzaniu (nawet nie pamiętam kiedy sama się ważyłam), ale na bilansie mój lekarz ostrzegł mnie przed otyłością, ponieważ przybieram na wadze zbyt szybko. Proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Twój wskaźnik BMI wynosi 25,97 kg/m2, co świadczy o małej nadwadze. Już BMI mieszczące się w zakresie 18,50 - 24,99 kg/m2 oznacza właściwą masę ciała. Dlatego bardzo dobrze, że już teraz interesujesz się swoją dietą i chcesz zapobiec rozwojowi nadwagi czy otyłości.

Rozumiem, że ze względu na naukę, brakuje Ci czasu na aktywność fizyczną, ale musisz pamiętać, że zdrowia nie da się kupić za żadną cenę, dlatego musisz znaleźć czas na ulubiony sport. Przy problemach z sercem, należy unikać sportów wytrzymałościowych i szybkościowych, dlatego najlepiej jeśli zdecydujesz się np. na codzienny 30-minutowy spacer, nordic walking lub ewentualnie pływanie, ale mało intensywne. Ćwiczenia tworzą doskonały duet z ograniczeniem spożywanych kalorii, gdyż wspólnie zapewniają świetne skutki w postaci utraty tkanki tłuszczowej z zachowaniem i rozbudową tkanki mięśniowej, jak również długofalowe utrzymanie efektów diety i zapobieganie odzyskania straconych kilogramów.

Staraj się naprawić popełniane błędy żywieniowe:

1. Urozmaić swoją dietę - wprowadź jak najwięcej różnorodnych produktów, dostarczysz w ten sposób wszystkich potrzebnych witamin, składników mineralnych oraz składników odżywczych. Przykładowo, jeśli na śniadanie jesz pieczywo z serkiem, to na kolację nie jedz znowu pieczywa. Przyrządź zdrową sałatkę lub koktajl owocowy.

2. Nie opuszczaj śniadań, ponieważ spowalniasz przez to swoją przemianę materii.

3. Staraj się unikać produktów, po których miewasz biegunkę - być może jesteś na nie uczulona i należy je całkowicie wyeliminować z diety. Aby sprawdzić to dokładnie można wykonać tzw. test nietolerancji pokarmowej.

4. Zaparcia masz prawdopodobnie dlatego, że w Twojej diecie brakuje warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, takich jak kasza jęczmienna, gryczana, makaron żytni, oraz zbyt mało wypijasz wody.

5. Kawa u niektórych osób rzeczywiście może zwiększać ciśnienie, podobnie jak inne napoje zawierające kofeinę, np. napoje energetyzujące czy cola. Pij je jednak z umiarem, są one źródłem dużej ilości cukru i chemicznych dodatków, niepolecanych z dietetycznego punktu widzenia.

Pozdrawiam