Przyrost wagi po ćwiczeniach i diecie

Witam. Mam 18lat i ważę 73kg. Od roku próbuję zrzucić kilka kg ale bez skutecznie. Zanim zaczełam ćwiczenia i diete to ważyłam 60kg, od tamtej pory ciagle tyje a jem mniej niz kiedy kolwiek. Co robić?

Organizm, który nie otrzymuje odpowiedniej ilości kalorii odbiera ten czas zmniejszając przemianę materii. Ponadto magazynuje pożywienie jako tkanka tłuszczowa właśnie na taki czas, kiedy będzie miał za mało substancji odżywczych. Trzeba przede wszystkim przyjmować odpowiednią ilość pokarmów z każdej grupy. Gdy organizm zrozumie, że nie ma potrzeby magazynowania zacznie funkcjonować prawidłowo. Najlepiej o konkretną dietę zwrócić się do dietetyka w swoim mieście, który po wywiadzie zdrowotnym i żywieniowym dobierze odpowiedni jadłospis.

Witam, jeśli ćwiczenia i dieta okazały się nie skuteczne, to może oznaczać, że:

- dieta jest nieprawidłowa - zakładam, że nie obfituje w kalorie, wręcz odwrotnie - jest niskokaloryczna i słaba jakościowo - chodzi mi o proporcje składników pokarmowych. Organizm na diecie niskokalorycznej może gromadzić tkankę tłuszczową na zapas jako źródło energii;

-występują zaburzenia hormonalne - niedoczynność tarczycy lub podwyższony poziom cukru we krwi (insulinooporność, cukrzyca) będzie sprzyjał otyłości;

-zwiększenie masy mięśniowej w wyniku treningu siłowego - w pewnym stopniu, ale nie aż o 13 kg

Zachęcam do wykonania kompleksowych badań, aby wykluczyć ewentualne schorzenia. Przykładowe badania podaję na https://zdrowadieta.szczecin.pl/oferta/pakiet-opieki-specjalistycznej/.

Jeśli dotychczasowa dieta nie przynosi efektów, radzę skorzystać z usług specjalisty dietetyka, który opracuje odpowiednią odchudzającą zdrową dietę uwzględniającą wiek, płeć, masę ciała, stan zdrowotny i aktywność fizyczną.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w zdrowym odchudzaniu :)