Pytanie o spadek limfocytów u dziecka

Dzień dobry. Chciałbym zapytać, czy liczba limfocytów: 2,4 tys./ul u 2,5-letniego dziecka jest bardzo niepokojąca? Dodam jeszcze, że  IgE całkowite jest mocno podwyższone - około 1200 lU/ml. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie. Mikołaj
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Limfocytopenia może świadczyć o rozpoczynającym się procesie infekcyjnym wirusowym lub rzadziej bakteryjnym. W związku z podwyższonym znacznie poziomem przeciwciał w klasie IgE podejrzewać można też podłoże pasożytnicze. Jeśli dziecko przyjmuje jakieś leki przeciwalergiczne, zwłaszcza glikokortykosteroidy, należy się zastanowić nad ich działaniem niekorzystnym na układ krwinkowy. Nie pisze Pan nic na temat innych parametrów krwi, dlatego też wnioskuję, że są prawidłowe - w związku z tym procesy rozrostowe szpiku można wykluczyć. Proponowałbym zgłosić się z wynikami do lekarza kierującego i omówić z nim dalsze postępowanie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.