Jaka powinna być prawidłowa ilość limfocytów w badaniu krwi 5-latka?

Witam, wiem, że podobne problemy się powtarzały, lecz nie znalazłam w nich odpowiedzi na moje wątpliwości (nie ma kto ich obecnie rozwiać, ponieważ pediatra syna jest na urlopie). Proszę o pomoc. Odebrałam dziś wyniki morfologii krwi - wszystkie są w podanych normach, oprócz limfocytów%- norma u 5-latka to: 25-50, a mój syn ma wynik 62, z kolei limfocyty# są w normie 4,4 (norma 2,5-8,5). Proszę o odpowiedź, co ten wynik oznacza. Dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Syn jest w wieku, kiedy następuje odwrócenie stosunku neutrofilów do limfocytów z występującego u małych dzieci na występujący u dzieci starszych i dorosłych, dlatego odsetek taki może się zdarzać również fizjologicznie, choć nie wykluczam wzrostu odczynowego w reakcji na stan zapalny.

Nie ma jednak powodu do niepokoju, gdyż prawidłowe jest stężenie bezwzględne limfocytów, na podstawie którego oceniamy rzeczywistą liczbę tych komórek.

Pozdrawiam