Radzenie sobie ze stresem u 12-latki

Witam.Moja córcia ma 12 lat mimo przygototowania sie do sprawdzianu otrzymuje niedostateczne oceny wiem, że przyczyną jest stres ponieważ sama mi to powiedziała a.po za tym w domu idzie jej w miare dobrze jak jej pomóc ?
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Proszę jej przede wszystkim tłumaczyć, że jak dostanie złą ocenę ze sprawdzianu, to nic się nie stanie. Być może Pani córka nie jest pewna swojego poczucia własnej wartości i chce się upewnić w swej samoocenie poprzez dobre oceny. Wywiera na sobie presję, aby jak najlepiej napisać sprawdzian i skutkiem tego jest stres i blokada.
Proszę ją chwalić nawet za najmniejsze sukcesy i nie ganić za złe oceny.
Pozdrawiam

Witam Panią,
Z treści listu nie wynika czy problem dotyczy sprawdzianów pisemnych czy ustnych.
W ostatnim wypadku powodem może być na przykład:
- zaniżona samoocena dziecka,
-lęk przed ekspozycją społeczną, poddaniem się oglądowi innych, którzy skupiają na niej podczas odpowiedzi uwagę i może, w jej wyobrażeniach, negatywnie komentują wypowiedz
-lęk przed nauczycielem, który jest lub był, być może, wymagający czy nieprzyjemny gdy ktoś nie za dobrze odpowiadał.
Moim zdaniem trzeba przede wszystkim porozmawiać bardziej szczegółowo z córką o tych sytuacjach kiedy była przygotowana a dostała nast.Jeżeli potwierdzą się hipotezy o podwyższonym lęku lub zaniżonej samoocenie warto udać się z nią do psychologa, w celu specjalistycznej diagnostyki oraz wspólnego wypracowania skutecznych metod pomocy dziecku. Istnieje też szereg technik obniżających poziom napięcia wewnętrznego, które można samodzielnie stosować w domu np. trening relaksacyjny Jacobsona- dostępny w księgarniach medycznych czy Internecie.
Jeżeli kwestia dotyczy sprawdzianów pisemnych, najprawdopodobniej Pani córka cierpi na zaburzenia koncentracji uwagi, być może jest jakiś problem z analizą i syntezą wzrokową, ta funkcja ma podstawowe znaczenie w czytaniu i zrozumieniu tekstu pisanego. Wiele ćwiczeń rozwijających umiejętność koncentracji znajdzie Pani w Internecie, pedagog czy psycholog szkolny również powinien posiadać materiały na ten temat. Zaburzenia analizy i syntezy wzrokowej wymagają z kolei specjalistycznych badań w rejonowej Poradni Pedagogiczno Psychologicznej, w szkole do której uczęszcza dziewczynka podadzą Pani adres i telefon do takiej Poradni.
Warto jeszcze zastanowić się nad sposobem w jaki Pani córka się uczy.
Aby dobrze zaliczyć test sprawdzający wiedzę nie można ograniczyć się do pamięciowego opanowania materiału, najlepszą metodą nauki w tym wypadku jest samodzielne rozwiązywanie wielu przykładowych testów w domu przed sprawdzianem.
Myślę, że warto, by Pani przejrzała zeszyty córki ,sprawdziła u nauczycieli w jakim stopniu jej notatki odzwierciedlają to, co było robione na lekcjach, zapytała czy są jakieś dodatkowe materiały, z których mogłaby się ona do tych sprawdzianów przygotowywać np. zbiory zadań, czy zbiory pytań testowych.
pozdrawiam
Edyta Kołodziej Szmid

Witam,
u nastolatków problemy ze stresem są całkowicie naturalne. Jednak warto porozmawiać z córką dlaczego tak bardzo boi się sprawdzania swoich kompetencji poza domem. Być może jej lęk wynika z obawy przed wejściem w nowy etap życia, jakim jest zmiana szkoły. Często młodzież w tym wieku ma wiele dylematów dotyczących jakichkolwiek zmian w swoim życiu. Jeśli problem nie zniknie i będzie się nasilał, radziłabym skontaktować się ze specjalistą.
Pozdrawiam serdecznie
Marta Melka-Roszczyk