Witam serdecznie,
Proszę jej przede wszystkim tłumaczyć, że jak dostanie złą ocenę ze sprawdzianu, to nic się nie stanie. Być może Pani córka nie jest pewna swojego poczucia własnej wartości i chce się upewnić w swej samoocenie poprzez dobre oceny. Wywiera na sobie presję, aby jak najlepiej napisać sprawdzian i skutkiem tego jest stres i blokada.
Proszę ją chwalić nawet za najmniejsze sukcesy i nie ganić za złe oceny.
Pozdrawiam
Witam Panią,
Z treści listu nie wynika czy problem dotyczy sprawdzianów pisemnych czy ustnych.
W ostatnim wypadku powodem może być na przykład:
- zaniżona samoocena dziecka,
-lęk przed ekspozycją społeczną, poddaniem się oglądowi innych, którzy skupiają na niej podczas odpowiedzi uwagę i może, w jej wyobrażeniach, negatywnie komentują wypowiedz
-lęk przed nauczycielem, który jest lub był, być może, wymagający czy nieprzyjemny gdy ktoś nie za dobrze odpowiadał.
Moim zdaniem trzeba przede wszystkim porozmawiać bardziej szczegółowo z córką o tych sytuacjach kiedy była przygotowana a dostała nast.Jeżeli potwierdzą się hipotezy o podwyższonym lęku lub zaniżonej samoocenie warto udać się z nią do psychologa, w celu specjalistycznej diagnostyki oraz wspólnego wypracowania skutecznych metod pomocy dziecku. Istnieje też szereg technik obniżających poziom napięcia wewnętrznego, które można samodzielnie stosować w domu np. trening relaksacyjny Jacobsona- dostępny w księgarniach medycznych czy Internecie.
Jeżeli kwestia dotyczy sprawdzianów pisemnych, najprawdopodobniej Pani córka cierpi na zaburzenia koncentracji uwagi, być może jest jakiś problem z analizą i syntezą wzrokową, ta funkcja ma podstawowe znaczenie w czytaniu i zrozumieniu tekstu pisanego. Wiele ćwiczeń rozwijających umiejętność koncentracji znajdzie Pani w Internecie, pedagog czy psycholog szkolny również powinien posiadać materiały na ten temat. Zaburzenia analizy i syntezy wzrokowej wymagają z kolei specjalistycznych badań w rejonowej Poradni Pedagogiczno Psychologicznej, w szkole do której uczęszcza dziewczynka podadzą Pani adres i telefon do takiej Poradni.
Warto jeszcze zastanowić się nad sposobem w jaki Pani córka się uczy.
Aby dobrze zaliczyć test sprawdzający wiedzę nie można ograniczyć się do pamięciowego opanowania materiału, najlepszą metodą nauki w tym wypadku jest samodzielne rozwiązywanie wielu przykładowych testów w domu przed sprawdzianem.
Myślę, że warto, by Pani przejrzała zeszyty córki ,sprawdziła u nauczycieli w jakim stopniu jej notatki odzwierciedlają to, co było robione na lekcjach, zapytała czy są jakieś dodatkowe materiały, z których mogłaby się ona do tych sprawdzianów przygotowywać np. zbiory zadań, czy zbiory pytań testowych.
pozdrawiam
Edyta Kołodziej Szmid
Witam,
u nastolatków problemy ze stresem są całkowicie naturalne. Jednak warto porozmawiać z córką dlaczego tak bardzo boi się sprawdzania swoich kompetencji poza domem. Być może jej lęk wynika z obawy przed wejściem w nowy etap życia, jakim jest zmiana szkoły. Często młodzież w tym wieku ma wiele dylematów dotyczących jakichkolwiek zmian w swoim życiu. Jeśli problem nie zniknie i będzie się nasilał, radziłabym skontaktować się ze specjalistą.
Pozdrawiam serdecznie
Marta Melka-Roszczyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak mogę pomóc mojej 15-letniej córce? – odpowiada Mgr Aneta Dom
- Jak radzić sobie ze stresem na lekcji? – odpowiada Mgr Anna Ręklewska
- Trudności w nauce u 14-latki – odpowiada Dr n. med. Jolanta Uchman
- Stres dziecka przed sprawdzianami szkolnymi – odpowiada
- Stres szkolny u 13-latki – odpowiada Mgr Karolina Matlak
- Nauka radzenia sobie ze stresem – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Silny stres u nastolatki a tryb nauczania – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Problem z radzeniem sobie ze stresem u 19-latki – odpowiada Mgr Ewa Czernik
- Jak radzić sobie z nieśmiałością w młodym wieku? – odpowiada Mgr Tomasz Kościelny
- Depresja u 12-letniego dziecka – odpowiada mgr Katarzyna Binder
artykuły
Stres u dzieci
Agresja dzieci autystycznych może objawiać się w b
Stres szkolny - objawy, przyczyny, skutki, reakcje na stres
Szkoła wywołuje jeden z podstawowych rodzajów napi
Koronawirus: Bezpłatne porady psychologiczne NFZ. Przetestowaliśmy, jak to działa
W związku z pandemią koronawirusa oraz gwałtownym