Refluks w żyle w wyniku badania USG doppler
Witam, W badaniu usg doppler wykryto,że w żyle VSM jest refluks,czy to od razu świadczy o przewlekłej niewydolności żylnej? Jakie są szanse,że uniknę żylaków? Nie mam widocznych zmian,tylko w zgięciu kolana 3cm widoczna żyłka. Dodam,że jestem kilka miesięcy po porodzie i to pozostałość po ciąży, jest szansa,że refluks się sam "naprawi", jak hormony się unormują? Bardzo się tym stresuję,a lekarz robiący usg zbagatelizował problem i uznał,że nic nie zrobię,żeby uniknąć żylaków. Pozdrawiam.

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Witam,
tłumacząc dla pacjentów:
Refluks = cofanie się krwi w dół przy zwiększeniu ciśnienia powyżej.
Może świadczyć o niewydolności zastawek żył powierzchownych/głębokich.
Niewielki refluks - szczególnie w okolicy pachwinowej - może być zjawiskiem fizjologicznym ( czyli normalnym/dopuszczalnym ), które nie zawsze prowadzi do powstania żylaków.
Jeżeli nie ma teraz widocznych żylaków i żyły powierzchowne nie są poszerzone - nie ma się czym przejmować.
Pozdrawiam,