Rehabilitacja po międzykrętarzowym złamaniu kości udowej

Mój ojciec 14 dni miał międzykrętażowe złamanie kości udowej. Na skutek poważnych obciążeń sercowo-naczyniowych nie był operowany. Proszę o wskazówki, jak postępować z takim pacjentem? Od wczoraj ma założony aparat antyrotacyjny. Jak wygląda pielęgnacja takiego pacjenta, w jakiej pozycji powinien przebywać, jak długo, na co zwrócić szczególną uwagę w rehabilitacji? Dziękuję za pomoc Anna B.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Rehabilitacja ma na celu nie tylko zapobieganie groźnym powikłaniom, ale również nauczenie chorego samodzielnego i bezpiecznego przemieszczania się. Obejmuje ona ćwiczenia oddechowe, pionizację, a następnie naukę chodu przy użyciu sprzętu pomocniczego (balkonik, kule). Nauka chodzenia zawsze odbywa się pod okiem doświadczonego terapeuty. Bardzo istotna jest dobra współpraca między chorym a rehabilitantem. Kule lub balkonik mają nie tylko za zadanie asekurować pacjenta, ale pozwalają także na odciążenie uszkodzonej kończyny. Ważne są też ćwiczenia ogólnorozwojowe, które pomagają poprawić kondycję.

Ćwiczenia uszkodzonej kończyny zaczyna się możliwie jak najszybciej. Początkowo są to ćwiczenia czynne stopy jak również napinanie mięśni uda. Później wprowadza się ruchy zginania i prostowania w stawie biodrowym. Dopiero w następnym okresie, zalecane są ruchy rotacyjne w stawie.

W rehabilitacji główną rolę odgrywa kinezyterapia – ćwiczenie ruchów (czynnych i biernych), a także ćwiczenia izometryczne. Zabiegi fizykoterapeutyczne mogą być zalecane według indywidualnych wskazań. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie będą wskazane w przypadku zespolenia kości metolowym materiałem. Przeciwwskazana jest wtedy elektroterapia (np. elektrostymulacja czy jonoforeza).