Relacje podczas spotkań w gronie rodziny lub znajomych

Moim problemem są relacje podczas spotkań w gronie rodziny lub znajomych. Bardzo drażni mnie kontakt fizyczny z innymi ludźmi. Nie lubię obejmowania, obściskiwania się a szczególnie nienawidzę całusów. Bronię się przed dotykiem, kiedy na przykład ktoś mnie szturchnie przypadkowo mam silną ochotę oddać tej osobie. Czasami niektórzy myślą sobie, że się na nich gniewam, co oczywiście jest nieprawdą. Zamiast uścisków i całusów wolę podanie ręki. Co do tego gestu nie mam żadnych awersji.

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję udać się do psychologa, po badaniu będzie można zastosować odpowiednie postępowanie.

Dzień dobry, jeżeli bliski kontakt fizyczny jest dla pana problemem, jednak nie zamierza pan tego zmieniać może pan powiedzieć o tym bliskim i po prostu podawać rękę na powitanie. Jeżeli jednak chce pan zmienić swoje reakcje zachęcam do konsultacji z psychologiem w celu przyjrzenia się przyczynom pana awersji do kontaktu i być może rozpoczęcia terapii (terapia behawioralno-poznawacza może okazać się najbardziej pomocna). Pozdrawiam.

Jeśli kwestia bliskości fizycznej z innymi osobami jest dużym problemem, nad którym chce Pan popracować, zachęcam do skorzystania z pomocy psychoterapeuty.
Innym rozwiązaniem jest poinformowanie rodziny i znajomych (w sposób asertywny), że woli Pan na powitanie podawać rękę. Każdy z nas ma swoje indywidualne granice i nie mamy obowiązku przytulać się lub całować z każdym znajomym, którego spotykamy. Szczera rozmowa na ten temat może wiele wyjaśnić osobom, które odnoszą wrażenie, że często jest Pan zły podczas spotkań z nimi.
Pozdrawiam