Relacje z narzeczoną a nadmierne kłamstwo

Dzień dobry Mam taki problem z nadmiernym kłamstwem. Klamie kiedy tylko nadarza się okazja. Chciałbym się z tego wyleczyć. Nie wiem czym jest to spowodowane. Niszczy to mój związek z narzeczona. Postanowiłem się z tego leczyć. Proszę o pilna odpiwiedz

Aleksander Ropielewski

W tej sytuacji sugeruję kontakt z psychologiem, który podczas psychoterapii pomoże Panu uporać się ze swoją tendencją do kłamania. Ważne, że dostrzega Pan problem - świadomość jest zawsze pierwszym krokiem do podjęcia leczenia w takich sytuacjach.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

Szanowny Panie,

to co Pan opisuje można nazwać kompulsywną potrzebą kłamstwa. Kompulsywność oznacza przymus robienia czegoś, nawet wbrew woli, celem zniesienia napięcia lub zapobiegnięcia czemuś. Dominującym uczuciem może być w tym lęk i napięcie.

Pomóc może terapeuta. Na wstępie polecam poznawczo-behawioralnego. Poszukuje on podłoża problemu oraz uczy nowych reakcji na to co poprzedza kłamstwo.

Inna sprawa jeśli czuje Pan, że chce i może nie kłamać, ale Pan tego nie robi. Wówczas też pomoże jednak rozmowa z terapeutą o podstawach tego, co Pana popycha do tego zachowania.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org