Różnice psychiczne pomiędzy kobietą a mężczyzną

Witam,mam pytanie czy kobieta i mężczyzna bardzo różnią się od siebie psychicznie? to chyba dwa różne światy,kobieta nie rozumie faceta a facet kobiety.

Oczywiście ma Pani rację - kobiety i mężczyźni bardzo się od siebie różnią. Kobiety traktują różne rzeczy bardziej emocjonalnie, mężczyźni - racjonalnie. Kobiety rozpatrują sprawy w szczegółach, mężczyźni skupiają się na dominujących aspektach. Kobiety mają potrzebę dzielenia się własnymi przeżyciami i problemami i oczekują od innych wsparcia, mężczyźni wolą sami rozwiązywać swoje problemy i niechętnie rozmawiają o emocjach. Oczywiście różnice te nie oznaczają, że nie jest możliwe wzajemne zrozumienie, choć na pewno świadomość istniejących różnic i odmiennych potrzeb będzie ułatwiać wspólne relacje. Polecam klasyczną pozycję dotyczącą tego tematu: John Gray "Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus".

Dzień dobry!

Temat jest bardzo szeroki i odpowiedzi na Pańskie pytanie poszukują lekarze, psychologowie, filozofowie, poeci (i wszyscy inii ludzie!) od wieków. Z pewnością jest tak, że wiele różnic między płciami jest niepodważalnych, np. te wynikające z biologii, budowy i funkcji mózgu, działania hormonów itp. Z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej role typowo kobiece i typowo męskie były odmienne. Wiele różnic jest jednak podkreślanych i podtrzymywanych np. przez kulturę, stereotypy czy różnice w podejściu do wychowywania chłopców i dziewcząt. Wciąż pozostajemy jednak tym samym gatunkiem i, mimo różnic, jest możliwe harmonijne życie kobiety i mężczyzny i wzajemne uczenie się siebie. Nie jest też niczym nietypowym czy zaburzony, że istnieje wiele kobiet, które mają cechy, nawyki i predyspozycje stereotypowo typowo męskie i odwrotnie, wielu bardzo "kobiecych" mężczyzn.

Pozdrawiam!

Dotykamy tutaj modnego teraz tematu "gender studies".
Jest to temat bardzo szeroki, nieraz dyskusyjny i przekracza on możliwości oraz cel tego Forum.
Już pobieżna obserwacja ulicy pokazuje, że aktualnie następują szybkie zmiany kulturowe w zachowaniach płci.
Widać to zwłaszcza u wielu pań, tak jakby starały się upodabniać do mężczyzn, palą, piją mocne alkohole, język potoczny mają "jędrny", śmiało artykułują swoje oczekiwania seksualne, sięgają po wysokie stanowiska.
Problem wyrównania szans awansu nie jest jednak łatwy do rozwiązania, gdyż same panie nie są solidarne, nie lubią się wzajemnie...
Jak przychodzi do jakiegoś głosowania, to panowie głosują na panów, a panie też na panów...
Ważną pozycją na temat seksualności w aspekcie kultury jest podręcznik "Seksuologai kulturowa" Kazimierza Imielińskiego, który był moim Nauczycielem na ścieżkach medycyny seksualnej.
Pozdrawiam. JW