Ryzyko ciąży po inicjacji seksualnej

Witam! Dziś po raz pierwszy uprawiałam seks z moim chłopakiem, a zarazem straciłam dziewictwo. Nie zabezpieczyliśmy się, nie brałam tabletek, prezerwatywy także nie użyliśmy. Wszedł we mnie tylko kilka razy, nie mogłam już wytrzymać, bo bardzo mnie bolało. Nie było wytrysku. Czy jest jakakolwiek szansa, że mogę być w ciąży?

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Zawsze jest taka możliwość, nawet jeśli nie było wytrysku, choć szanse w takim przypadku są raczej bardzo małe. Bardzo ważne jest czy miała Pani w tym momencie dni płodne. Przy regularnym miesiączkowaniu owulacja ma miejsce w około 13-14 dniu cyklu. Wtedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. A jeśli chodzi o mężczyzn to podczas stosunku występuje u nich coś takiego jak kropelkowanie poprzedzające już sam wytrysk. W tej "wydzielinie" mogą znajdować się plemniki zdolne do zapłodnienia. Nigdy nie masz jednak pewności czy Twój partner, kiedy przerwał stosunek nie zbliżał się już do wytrysku. Dość często mężczyznom zdarza się w trakcie jednego stosunku kilka razy zbliżać do wytrysku na tyle bardzo, że muszą przerwać, aby np. "zmienić pozycję" co daje im możliwość chwilowego ochłonięcia po czym kontynuacji. M.in. dlatego też stosunek przerywany nigdy nie był i nie będzie wiarygodnym zabezpieczeniem.