Ryzyko przekazania choroby genetycznej

w rodzinie męża występują 2 przypadki niepełnosprawności umysłowej w stopniu umiarkowanym i lekkim u jego siostry i kuzynki tylko dziewczynki zachorowały.Z tego co wiem to przypadki ze strony rodziny teścia. mój teść i jego brat mają chore córki.dużo czytałąm o genetyce i dowiedzialam się ze syn po ojcu dziedziczy chromosony Y a córki dziedzicza X .moje pytanie czy istnieje ryzyko ze ojciec męża przekazał mu chorobę w genach .jestem w ciazy z dziewczynką i strasznie się boje ze może być chora

Podstawowe pytanie jest takie czy te dwie osoby w rodzinie mają tę samą chorobę. Niepełnosprawność intelektuialna ma bowiem bardzo zróżnicowane podłoże i nawet u bliskich krewnych mogą być różne przyczyny tego samego problemu, w tym niegenetyczne. Przydałoby się obie te osoby ściągnąć na wizytę lekarską w poradni genetycznej najbliższej Państwa miejsca zamieszkania i porównać, w tym może zaproponować badania genetyczne.