Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 0 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ryzyko przekazania choroby genetycznej

w rodzinie męża występują 2 przypadki niepełnosprawności umysłowej w stopniu umiarkowanym i lekkim u jego siostry i kuzynki tylko dziewczynki zachorowały.Z tego co wiem to przypadki ze strony rodziny teścia. mój teść i jego brat mają chore córki.dużo czytałąm o genetyce i dowiedzialam się ze syn po ojcu dziedziczy chromosony Y a córki dziedzicza X .moje pytanie czy istnieje ryzyko ze ojciec męża przekazał mu chorobę w genach .jestem w ciazy z dziewczynką i strasznie się boje ze może być chora
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Żelazo w ciąży

Czym może grozić niedobór żelaza, dlaczego ważne jest jego spożywanie, i jakie produkty obfitują w ten pierwiastek? Na te pytania odpowiedzi udziela dietetyk, mgr Marta Michalak-Tomasik.

Podstawowe pytanie jest takie czy te dwie osoby w rodzinie mają tę samą chorobę. Niepełnosprawność intelektuialna ma bowiem bardzo zróżnicowane podłoże i nawet u bliskich krewnych mogą być różne przyczyny tego samego problemu, w tym niegenetyczne. Przydałoby się obie te osoby ściągnąć na wizytę lekarską w poradni genetycznej najbliższej Państwa miejsca zamieszkania i porównać, w tym może zaproponować badania genetyczne.

Specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej. Odbył staż dyplomowy na Uniwersytecie w Cincinnati w USA. Laureat Nagrody Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka za najlepszą publikację oraz Nagrody Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy