Jak reagować na zachowanie teścia?

Witam. Mam pewien problem. Od ponad miesiąca borykam się ze znęcaniem psychicznym ze strony teścia. Mój partner przechodził przez to całe swoje dzieciństwo. Teść jest alkoholikiem. Nie chodzi na terapię. Jak wspólnie mu się o tym to zaczyna mówić że on nie jest chory. Ze to my mamy problem i chcemy go wykończyć. Do naszych dzieci potrafi powiedzieć że mama to ku*wa i podobne słowa. Nasze dzieci mają 3 i 2 latka. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Nie mamy możliwości finansowych by wynająć mieszkanie stąd mieszkanie z teściem. Ale z nim nie da się normalnie żyć. Co możemy zrobić? Gdzie się udać? Skąd wziąć pomoc?

Mgr Patrycja Nosel Psycholog

Szanowna Pani, z powyższej wypowiedzi wynika, że znalazła się Pani wraz ze swoją rodziną w trudnej sytuacji, z której nie widzi Pani dobrego wyjścia. Teść, z którym Państwo mieszkacie zachowuje się wobec Pani, męża i małych dzieci nieakceptowalnie, stosuje obraźliwe określenia w Pani kierunku, używa takich sformułowań w obecności dzieci co tym bardziej znacznie wykracza poza jakąkolwiek normę. Wspomniała Pani o tym, że teść nadużywa alkoholu i wtedy bywa agresywny psychicznie wobec rodziny, na co Państwo kompletnie nie macie wpływu. W tej sytuacji należałoby jak najszybciej zmienić miejsce pobytu Państwa z dziećmi, jednak mówi Pani o trudnościach materialnych, które ograniczają tę możliwość. Sytuacja jest bardzo trudna, jednak proszę zastanowić się, czy rzeczywiście nie ma wokół Was bliskiej osoby (przyjaciele, rodzina, rodzeństwo, dziadkowie?), która mogłaby wesprzeć w sprawie zamieszkania?
W takiej sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się Pani wraz z rodziną może Pani uzyskać pomoc w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie właściwym dla miejsca zamieszkania. Proszę się tam zgłosić jak najszybciej, takie placówki oferują kompleksową pomoc dla całej rodziny.
Pozdrawiam ciepło