Jak zachować się w przypadku teścia alkoholika?

Witam, piszę ponieważ mam problem z teciem alkoholikiem i nie wiem co znim zrobić? Z mężem mieszkaliśmy z teściami około 6 lat teraz mieszkamy w domu obok na tej samej działce ale problem się nie zmienił porostu nas terroryzuje, trzaska po oknach jak nie dostanie na alkohol wyzywa nas tzn. Głównie mnie i tesciowa od najgorszych. Tesciowa już niejednokrotnie uderzył do wnuków odzywa się w sposób "wypierdalajcie" a mają 3 i 8 lat. I dotego prawie codzienne awanturyy zależy od ilości spożytego alkoholu. Po prostu jestem już zmęczona po rawie 12 latach i zamierzam z tym coś zrobić on albo ja i dzieci. Nie chcę aby patrzyły na to co on wyrabia tym bardziej że ja sama pochodzę z domu spokojnego bez awantur z tolerancja zasadami a tu nie ma nic tylko ciągle upakazanie i nie raz bicie.

Alkoholizm jest chorobą poddającą się leczeniu, o ile uzależniony ma motywację do pracy nad uzależnieniem. W pierwszej kolejności warto spróbować zachęcić uzależnioną osobę do podjęcia leczenia. Jeśli takiej gotowości nie ma, a do tego dochodzi agresja słowna i przemoc fizyczna, należy rozważyć skorzystanie z zewnętrznego wsparcia, chociażby kontaktując się z Niebieską Linią.

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Pani sytuacja jest niezwykle trudna i wymagająca. Pomoc osobie z chorobą alkoholową to często wymagające zajęcie, które wiążę się z poświęceniem, zaangażowaniem, ale przede wszystkim chęciami osoby uzależnionej. To w jaki sposób teść zachowuje się w stosunku do rodziny jest przemocą domową, którą należy zgłosić na policję. To podstawa, aby uzyskać wsparcie na dalszych etapach działania.

Rozumiem, że w takiej atmosferze wychowywanie dzieci, a także codzienne funkcjonowanie jest po prostu niezwykle uciążliwe. Dobrze jest porozmawiać rodzinnie o tej sytuacji i wspólnymi siłami próbować rozwiązać ten problem. Rodzina jako grupa ma znacznie silniejsze działanie i jest wstanie zadziałać na wielu obszarach jednocześnie.

Równie ważnym elementem jest zadbanie o Państwa zdrowie psychiczne. Proszę pomyśleć o skorzystaniu ze wsparcia psychologicznego. Dla teściowej najlepiej przydałoby się wsparcie ukierunkowane na osoby współuzależnione. To na pewno pozwoli na zrozumienie występujących mechanizmów, a także da szansę na skuteczność podejmowanych działań.

Bardzo mocno trzymam za Panią i Pani rodzinę kciuki!