Problem z teściem, który znęca się psychicznie nad synem

Witam ja mam problem z tesciem ktory co jakis czas wydzwania do moich rodzicow i gada pierdoly np, ze moj mąż sprzedal obrcazke i chodzi w innej, ze z domu wszytsko wyprzedajemy , ze ja nie pracuje i wogole nakreca sie o wzytsko wywala brudy z zycia jak moj maz byl mlodyze nie ma telefonu, i ogolnie znęca sie psychicznie nad synem, groźby do tego goscia nie pomagaja prosby, moi rodzice w ogóle na to nie reagują i co mam zrobic z nim?

Dzień dobry.
Pojawia mi się wiele pytań. Przede wszystkim zastanawiam się, czy teść pani jest osobą zdrową, czy też ma problemy emocjonalne? czy mówi prawdę, czy nie? Jeżeli mówi prawdę, rodzice mogą postawić mu granicę mówiąc, że nie życzą sobie takich telefonów. Jeżeli zmyśla, znęca się psychicznie, można to zgłosić na policję. Jeżeli do tej pory jak Pani pisze prośby ani groźby nie pomagały, czas na działania: konkretną rozmowę o tym, że się nie zgadzacie na to i zgłoszenie tego. Znęcanie się psychiczne jest karalne. Może się też okazać, że teść jest chory i wtedy potrzebna będzie pomoc lekarza psychiatry.
Nie wiem, czy państwo mieszkacie razem z teściem. Podjęcie pewnych decyzji nie jest łatwe, ale może warto zastanowić się, jak odciąć się od kontaktu z ojcem, przynajmniej do czasu, kiedy zmieni swoje zachowanie.
Pozdrawiam.
Małgorzata Mont

Mgr MaĹgorzata Mont

Myślę,źe dobrze jest porozmawiać ze wszystkimi , którym te telefony przeszkadzają i ustalić wspólną strategię postępowania.Wydaje mi się że im krócej trwa rozmowa tym lepiej.Dobrze używać asertywnych określeń np." nie jestem zainteresowany słuchaniem o tym" . To nie rozwiąże problemu całkowicie bo konflikt jest między Pani mężem, a teściem .

Witam. Rozumiem, teść wydzwania do Pani rodziców, a rodzice mają o to pretensje do Pani. Można im poradzić, aby wyraźnie powiedzieli teściowi, że nie życzą sobie tych telefonów. Brak ich reakcji tylko pobudza do nowych wymysłów. Jeśli natomiast teść znęca się nad synem, to sprawę te należy zgłosić na policję, która uruchomi właściwe procedury.

Zachęcam do konsultacji psychiatrycznej. Podobne objawy mogą wskazywać na zaburzenia psychotyczne, osobowości lub otępienne (zależnie od wieku).
Warto też jasno i wyraźnie stawiać granice, konsekwentnie nie zgadzać się na zachowania atakujące i raniące Państwa (np przez odroczenie kontaktu do czasu jego unormowania itp.)
Leczenie wbrew woli jest możliwe dopiero w sytuacji, gdy pacjent zagraża zdrowiu, życiu lub mieniu swojemu lub innych. Warto jednak także przemyśleć tą opcję, jeśli sprawy przybiorą jeszcze gorszy obrót.

Witam. Obawiam się, że nie zmienią Państwo teścia - a więc możecie zmienić siebie. W tym przypadku najwłaściwsze wydaje się ustalenie wyraźnych granic. Może Pani razem z mężem powiedzieć teściowi, że zdecydowanie nie życzycie sobie Państwo takich "interwencji" z jego strony. Jeżeli nie uszanuje waszej decyzji - być może jedynym wyjściem będzie znaczne ograniczenie kontaktów. Pozdrawiam