Dzień dobry.
Pojawia mi się wiele pytań. Przede wszystkim zastanawiam się, czy teść pani jest osobą zdrową, czy też ma problemy emocjonalne? czy mówi prawdę, czy nie? Jeżeli mówi prawdę, rodzice mogą postawić mu granicę mówiąc, że nie życzą sobie takich telefonów. Jeżeli zmyśla, znęca się psychicznie, można to zgłosić na policję. Jeżeli do tej pory jak Pani pisze prośby ani groźby nie pomagały, czas na działania: konkretną rozmowę o tym, że się nie zgadzacie na to i zgłoszenie tego. Znęcanie się psychiczne jest karalne. Może się też okazać, że teść jest chory i wtedy potrzebna będzie pomoc lekarza psychiatry.
Nie wiem, czy państwo mieszkacie razem z teściem. Podjęcie pewnych decyzji nie jest łatwe, ale może warto zastanowić się, jak odciąć się od kontaktu z ojcem, przynajmniej do czasu, kiedy zmieni swoje zachowanie.
Pozdrawiam.
Małgorzata Mont
Myślę,źe dobrze jest porozmawiać ze wszystkimi , którym te telefony przeszkadzają i ustalić wspólną strategię postępowania.Wydaje mi się że im krócej trwa rozmowa tym lepiej.Dobrze używać asertywnych określeń np." nie jestem zainteresowany słuchaniem o tym" . To nie rozwiąże problemu całkowicie bo konflikt jest między Pani mężem, a teściem .
Trzeba nauczyć się asertywności...
Witam. Rozumiem, teść wydzwania do Pani rodziców, a rodzice mają o to pretensje do Pani. Można im poradzić, aby wyraźnie powiedzieli teściowi, że nie życzą sobie tych telefonów. Brak ich reakcji tylko pobudza do nowych wymysłów. Jeśli natomiast teść znęca się nad synem, to sprawę te należy zgłosić na policję, która uruchomi właściwe procedury.
Witam. Z takim człowiekiem lepiej być na dystans.
Zachęcam do konsultacji psychiatrycznej. Podobne objawy mogą wskazywać na zaburzenia psychotyczne, osobowości lub otępienne (zależnie od wieku).
Warto też jasno i wyraźnie stawiać granice, konsekwentnie nie zgadzać się na zachowania atakujące i raniące Państwa (np przez odroczenie kontaktu do czasu jego unormowania itp.)
Leczenie wbrew woli jest możliwe dopiero w sytuacji, gdy pacjent zagraża zdrowiu, życiu lub mieniu swojemu lub innych. Warto jednak także przemyśleć tą opcję, jeśli sprawy przybiorą jeszcze gorszy obrót.
Witam. Obawiam się, że nie zmienią Państwo teścia - a więc możecie zmienić siebie. W tym przypadku najwłaściwsze wydaje się ustalenie wyraźnych granic. Może Pani razem z mężem powiedzieć teściowi, że zdecydowanie nie życzycie sobie Państwo takich "interwencji" z jego strony. Jeżeli nie uszanuje waszej decyzji - być może jedynym wyjściem będzie znaczne ograniczenie kontaktów. Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak reagować na zachowanie teścia? – odpowiada Mgr Patrycja Nosel
- Znęcanie psychiczne w Internecie – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Znęcanie się psychiczne nad 34-letnią żoną – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Znęcanie psychiczne przez córki nad matką – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Problem w relacjach ze szwagrem i agresja wobec dzieci – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Zmiana zachowania i irracjonalne podejrzenia u teściowej – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Zgłoszenie o znęcaniu się psychicznym nad dzieckiem – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Znęcanie się psychiczne w rodzinie – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Zerwanie kontaktów z teściami po ślubie – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Znęcanie psychiczne w rodzinie – odpowiada Dr Ewa Bujoczek
artykuły
Zobacz, jak funkcjonuje numer ratunkowy 112 (WIDEO)
"-Operator 52, w czym mogę pomóc? -Halo, chciał
Paniczny, niepohamowany śmiech jak u filmowego Jokera - to zjawisko nazywa się paragelia
Główny bohater filmu "Joker" miewa napady paranoic
Horror w Opocznie - 3-miesięczne dziecko martwe, rodzice pijani
Kolejny raz mediami wstrząsa informacja o śmierci