Rzucenie palenia i odchudzanie

Witam. Planuję rzucić palenie papierosów oraz jednocześnie schudnąć. Moje pytanie jest następujące - czy jest to możliwe? Palę od 4 lat 1 paczkę dziennie. Planuję uprawiać dużo sportu - słyszałem dużo o tyciu podczas rzucania palenia jednak czy ma to jakieś medyczne uzasadnienie czy chodzi tylko o podjadanie zamiast palenia papierosów? Bardzo proszę o odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Rzucanie palenia może przyczynić się do wzrostu wagi. Natomiast zazwyczaj jest to wzrost o ok 5 kg i po pewnym czasie waga się normuje.

Palenie papierosów zmniejsza apetyt i przyspiesza przemianę materii. Dlatego też osoby rzucające palenie muszą przyzwyczaić organizm do nowej sytuacji. Może wystąpić nasilenie apetytu i chwilowe spowolnienie przemiany materii.

Należy jednak pamiętać o tym, że długoletni palacze mają zaburzona gospodarkę węglowodanową, co w konsekwencji może prowadzić do otyłości i cukrzycy. Nie mówiąc już o nowotworach i innych schorzeniach.

Pozdrawiam,
Emilia Kołodziejska
www.dietcoaching.pl

0

Witam!
Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej.
1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.
2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Należy spożywać 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień powinno rozpoczynać śniadanie.
3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla głównym źródłem energii w codziennej diecie.
4. Codziennie należy spożywać warzywa i owoce. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.
5. Każdego dnia co najmniej dwa razy zaleca się spożywanie mleka i jego przetworów tj. jogurty, kefiry, sery twarogowe.
6. W diecie powinny zostać ograniczone tłuszcze zwierzęce (smalec, tłuste mięsa). Dozwolone są tłuszcze roślinne (tj. olej rzepakowy, oliwa z oliwek).
7. Źródłem białka w diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Należy ograniczyć spożycie tłustego mięsa czerwonego.
8. Przeciwwskazane jest spożywanie dużej ilości soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).
9. Należy pić wystarczającą ilość płynów– około 1,5-2 litrów dziennie.
10. Należy ograniczyć lub wykluczyć spożywanie alkoholu.
Po przepisy i wskazówki dietetyczne zapraszam również na moją stronę
http://diet-coaching.xaa.pl/ ;
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
70 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Na początku gratuluję decyzji! Rzeczywiście jednoczesne zaprzestanie palenia oraz postanowienie schudnięcia brzmi jak wyzwanie, jednak dobrze zaplanowane z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty.

Prawdopodobnie pojawi się u Pana zwiększony apetyt, ale od samego początku warto być zmotywowanym do wdrożenia dobrych nawyków żywieniowych.
Regularne spożywanie 4-5 posiłków dziennie, w odstępach nie większych niż 3,5-4 godziny oraz odpowiednia jakość wybieranych produktów (wyeliminowanie słodyczy i produktów wysokoprzetworzonych, jak np. fast food) zapewnia odpowiedni, stały poziom glukozy we krwi i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia ochoty na podjadanie.

Istotne jest jednak indywidualne podejście, dlatego zachęcam do wizyty u dietetyka i zaplanowanie dobrego podejścia w wyzwaniu, którego Pan się podjął!

Życzę powodzenia, pozostaję do dyspozycji,


Monika Frank - Dietetyk
http://poznan.mojdietetyk.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty