Samodzielne sypianie dziecka w łożeczku

Witam, jestem mamą 10 miesięcznego chłopca. Do tej pory smyk zasypiał kołysany na rękach (potem już całą noc śpi w łóżeczku), chciałabym jednak to zmienić bo jest to już uciążliwe (lekki nie jest). Próbowałam już nie raz odkładać go do łóżeczka, ale jak tylko to zrobię (nie ważna jak bardzo jest zmęczony) on od razu wstaje (nawet jeśli nogi go już nie trzymają). Dlatego potrzebuję podpowiedzi jak nauczyć go samodzielnego zasypiania w łóżeczku? Pozdrawiam, Tosia :)
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Dzieci mają bardzo różne potrzeby, również w zakresie sposobu zasypiania - niektóre od urodzenia zasypiają bez problemu same, inne potrzebują towarzystwa i bliskości rodziców przez wiele miesięcy, a czasem nawet parę lat. Państwa synek należy zapewne do tej drugiej grupy :) Nie oznacza to jednak, że należy zatrzymać się wraz z dzieckiem na jakimś etapie rozwojowym i czekać, aż dziecko samo postanowi zrobić krok do przodu. Jeżeli ze względu na brak gotowości synka (a może również Rodziców) do wprowadzenia radykalnych zmian, dotychczasowe próby były nieskuteczne proszę spróbować zmieniać Wasze wspólne przyzwyczajenia małymi kroczkami. Jeżeli do tej pory synek był noszony na rękach proszę na przykład trzymając go na rękach siedzieć zamiast chodzić, potem położyć się wspólnie i przytulić, potem położyć się wspólnie, ale tylko trzymać dziecko za rączkę, potem siedzieć obok dziecka trzymając za rączkę, potem tylko siedzieć obok dziecka przy zasypianiu, ale bez trzymania za rączkę itd. Oczywiście na każdy kolejny krok proszę dać sobie trochę czasu (parę dni albo nawet tygodni) i zawsze konsekwentnie wytrwać we wprowadzonych zmianach. Synek na pewno po jakimś czasie się do nich przyzwyczai. Pozdrawiam.

0

Nauczenie nowego zwyczaju wymaga trochę czasu. Warto uczyć malca poprzez odkładanie go do łóżeczka troszkę wcześniej, zanim zaśnie- np chwile kołysać (żeby wiedział, ze jest już pora spania, bo wcześniej to właśnie ją sygnalizowało), a potem położyć i wprowadzić jakiś inny zwyczaj, który stopniowo zastąpi kołysanie. Może pozytywka, wyświetlane na suficie gwiazdki, kołysanka, delikatne głaskanie? Cokolwiek, co będzie służyć i Pani i smykowi. Na pewno ważna jest konsekwencja i cierpliwość w tym procesie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Szanowna Pani, to właściwie pytanie do lekarza pediatry, ale kwestia snu to raczej bardzo zindywidualizowana kwestia. Dzieci zazwyczaj podążają za bieżącymi potrzebami. Jeśli sypia 7 godzin, to najwyraźniej mu tyle wystarcza.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego moje dziecko niespokojnie sypia?

Witam. Jestem upieczoną mama 5-tygodniowego maluszka. śpi bardzo niespokojnie... Kręci się, pręży, jęczy, kopie nóżkami i wymachuje rączkami, stęka. Ma zaczerwienioną twarz. Przy karmieniu (karmimy mm) po chwili zasypia i tez zaczyna się kręcić i stękać...po chwili jest płacz ( około 5 minut) i przechodzi.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

zachowanie Pani synka wskazuje na kolkę niemowlęcą, rozumianą jako zespół dolegliwości ze strony jelit, ale także niekiedy i układu nerwowego. Ten stan spowodowany jest ogólną niedojrzałością organizmu niemowlęcia i mija z upływem czasu.

Proszę sprawdzić czy prężenie i postękiwanie nie wynika z dolegliwości jelitowych – wówczas brzuszek niemowlęcia jest twardy i wzdęty, a dotyk ewidentnie sprawia maleństwu ból. Niekiedy rozpaczliwy płacz dziecka da się ukoić poprzez kołysanie, noszenie dziecka w chuście, tulenie czy włączanie mu tzw. białego szumu.

W innych wypadkach dolegliwości trawienne łagodzi podawanie probiotyku, enzymu laktazy (w przypadku nietolerancji laktozy) czy kropli zawierających symetykon, które ułatwiają odgazowanie jelit. Ponieważ mleko modyfikowane jest trawione przez niemowlę z większą trudnością niż lekkostrawny pokarm matki, to niekiedy właśnie mieszanka jest powodem wzdęć czy nawet zaparć u dziecka. Wówczas bywa niekiedy konieczna zmiana mieszanki mlekozastępczej na inną. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-mleko-dla-niemowlat.

Kolka niemowlęca mija z czasem – niekiedy trwa to kilka tygodni, czasem jednak utrzymuje się przez pierwsze pół roku dziecka. Gdy dolegliwości z czasem ulegają nasileniu, konieczna jest diagnostyka gastroenterologiczna czy alergologiczna.

Odsyłam do artykułu na temat kolki niemowlęcej, może okazać się przydatny: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty