Srom jest wrażliwy na zmiany stężeń hormonów płciowych, dlatego w okresie okołomenopauzalnym na sromie pojawiają się zmiany atroficzne, nabłonek zmniejsza swoją grubość. Wargi sromowe mniejsze i większe oraz łechtaczka stają się mniej wyniosłe, przedsionek pochwy ulega zwężeniu. Wszystko to powoduje większa wrażliwość na urazy.

Tym niemniej wymaga Pni zbadania przez ginekologa, gdyż przyczyny takiego stanu rzeczy i takich objawów (pieczenie, zmiany na sromie) mogą być rożne. Mogą być ymanifestacją poważniejszej choroby, o obecności której może Pani sobie nie zdawać sprawy- chorób takich jak liszaj płaski, śródnabłonkowa neoplazja będąca stanem przednowotworowym, dermatologiczne objawy chorób przenoszonych drogą płciową, kiła, opryszczka narządów płciowych, infekcja ludzkim wirusem brodawczaka, grzybice, wreszcie cukrzyca, czy choroby autoimmunologiczne wywołujące zmiany naczyniowe, przyczyniające się do nawracających stanów zapalnych sromu i pochwy. Sama otyłość może spowodować otarcia okolic intymnych i niebezpieczne zmiany skórne, których trudno się będzie pozbyć.

W przypadku wykluczenia ww przyczyn w atrofii sromu można zastosować kremy łagodzące, miejscową terapię hormonalną, ew wykonać zabieg z podaniem PRP.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty