Sięganie po alkohol przez rodziców

W jaki sposób mogę pomóc rodzicom?Moja siostra za parę dni wyjeżdża na studia. Moi rodzice założyli rodzinę w bardzo młodym wieku i całe swoje życie poświęcili nam. Każdy dzień był skupiony na tym zeby nam było najlepiej,żeby niczego nam nie brakowało. Nie mają jakiś szczególnych zainteresowań i innych celów. Moja mama bywa ostatnio smutna i piją z tatą więcej alkoholu. Mi też smutno,ale chce pomóc moim rodzicom się przyzwyczaić do tej sytuacji. Chcę żeby przeszli to lekko. Co mige zrobić?

Dzień dobry,

alkohol spożywany przez Pani rodziców ma najprawdopodobniej uśmierzyć ból psychiczny po wyjeździe Pani siostry na studia, co dla rodziców jest niczym innym jak symboliczną stratą dziecka("syndrom pustego gniazda"). Chociaż opisywany przez Panią nasilony ostatnio nastrój depresyjny Pani mamy może być dodatkowym powodem i być niepokojący. Tak czy inaczej, jeśli uważa Pani, że Pani rodzice używają alkoholu w sposób szkodliwy lub są uzależnieni - co trudno stwierdzić zresztą jednoznacznie przez internet i bez tak podstawowych informacji jak czas od jakiego nadużywają alkoholu.
Tak czy inaczej może to prędzej czy później prowadzić do uzależnienia alkoholowego. Moim zdaniem pierwszym krokiem może być szczera rozmowa z rodzicami (bez oskarżeń i skupiona na faktach i Pani uczuciach), a następnie zaprzestanie spożywania alkoholu i podjecie terapii. Dużą przeszkodą w tym będzie, jeśli Pani rodzice uważają, że używają alkoholu "w normie" i nie widzą żadnego problemu. Wtedy bardzo trudno będzie nakłonić ich do leczenia lub będzie to wręcz w tym momencie niemożliwe.
Jeśli to się nie uda warto będzie spróbować skłonić rodziców do chociażby jednego lub dwóch spotkań z psychoterapeutą - być może jemu jako specjaliście uda się ich przekonać, że mogą ewentualnie potrzebować zmiany. Niestety bez choćby niewielkiej motywacji do zmiany ze strony Pani rodziców, jakakolwiek pomoc będzie mało skuteczna...

Pozdrawiam.
Adam Zajączkowski
www.zajaczkowski-psychoterapia.pl

Witam zachęcam Pania do zaopiekowania sie przede wszystkim sobą w tej sytuacji. Jeśli chodzi o spożywanie alkoholu to zbyt mało jest danych aby stwierdzić poziom uzależnienia. Moze Pani tylko porozmawiać z nimi o tym ze to Pania niepokoi, ale i tak Musza mieć własna wole zeby iść do specjalisty. Poza tym rodzice są dorośli i poradzą sobie z wyjazdem siostry, musza przeżyć te stratę. Natomiast niepokojące jest to ze Pani bierze na siebie cała odpowiedzialność za ich zachowanie i emocje, mimo, ze Pani rownież jest cieżko. Kto sie Pania opiekuje w tej trudnej sytuacji? Zachęcam Pania do konsultacji z psychologiem, lub psychoterapeuta. Pozdrawiam.