Silny lęk przed zrobieniem krzywdy

Witam, 2 lata temu cierpiałam na zaburzenia depresyjno-lękowe (rozpoznanie psychiatry). Objawiało się m.in. bardzo silnym lękiem przed zrobieniem krzywdy najbliższym. Teraz czuję potrzebę dowiadywania się o tej chorobie i zrozumienia jej mechanizmów. I tu moje pierwsze pytanie: Czy to zaburzenie to swego rodzaju nerwica? Czasem lęk był tak silny, iż bałam się iż tracę rozum ... czy rzeczywiście w stanie silnego lęku (zaburzeń depr-lęk.) może wystąpić stan ograniczonej świadomości/poczytalności?

Witam,
Zaburzenie depresyjno lękowe jest zaburzeniem nerwicowym. Osoby, które doświadczają silnego lęku często obawiają się utraty kontroli, tzw. zwariowania, co jest niemożliwe. Proponuję wizytę u psychoterapeuty.
Pozdrawiam.

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Jest to zaburzenie w którym objawy depresyjne i lękowe przeplatają się ze sobą. Z Pani opisu wynika, że to lęk był dominujący, co jest charakterystyczne dla nerwicy. Wielu pacjentów zgłasza właśnie lęk przed utratą kontroli. Przyjmuje się, że w nerwicy poczytalność nie jest ograniczona, świadomość zostaje zachowana, mimo zniekształceń obrazu siebie i rzeczywistości. Jednak jak widzę u Pani te objawy nadal trwają i obawiam się, że nie ustaną, jeśli nie podejmie Pani leczenia. W nerwicach najskuteczniejsza jest psychoterapia. Pozdrawiam i powodzenia!:)

Takiego rodzaju lęk -przed zrobieniem komuś krzywdy - może rzeczywiscie być objawem zaburzenia nerwicowego. Jednakże jeżeli występują również innego rodzaju trudności, może to świadczyć o innego rodzaju chorobie (np. ze spektrum psychoz). W nerwicy lęk może być wszechogarniający, bardzo męczący, prowadzący "na skraj wytrzymałości". Aby dobrze Pani zrozumiała co się z Panią dzieje, dlaczego i jak sobie z tym radzić polecam podjąc psychoterpię. Bez niej lęk raczej sam nie ustąpi. Pozdrawiam.