Silny lęk przed zrobieniem krzywdy

Witam, 2 lata temu cierpiałam na zaburzenia depresyjno-lękowe (rozpoznanie psychiatry). Objawiało się m.in. bardzo silnym lękiem przed zrobieniem krzywdy najbliższym. Teraz czuję potrzebę dowiadywania się o tej chorobie i zrozumienia jej mechanizmów. I tu moje pierwsze pytanie: Czy to zaburzenie to swego rodzaju nerwica? Czasem lęk był tak silny, iż bałam się iż tracę rozum ... czy rzeczywiście w stanie silnego lęku (zaburzeń depr-lęk.) może wystąpić stan ograniczonej świadomości/poczytalności?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Witam,
Zaburzenie depresyjno lękowe jest zaburzeniem nerwicowym. Osoby, które doświadczają silnego lęku często obawiają się utraty kontroli, tzw. zwariowania, co jest niemożliwe. Proponuję wizytę u psychoterapeuty.
Pozdrawiam.

0

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

0

Jest to zaburzenie w którym objawy depresyjne i lękowe przeplatają się ze sobą. Z Pani opisu wynika, że to lęk był dominujący, co jest charakterystyczne dla nerwicy. Wielu pacjentów zgłasza właśnie lęk przed utratą kontroli. Przyjmuje się, że w nerwicy poczytalność nie jest ograniczona, świadomość zostaje zachowana, mimo zniekształceń obrazu siebie i rzeczywistości. Jednak jak widzę u Pani te objawy nadal trwają i obawiam się, że nie ustaną, jeśli nie podejmie Pani leczenia. W nerwicach najskuteczniejsza jest psychoterapia. Pozdrawiam i powodzenia!:)

0

Takiego rodzaju lęk -przed zrobieniem komuś krzywdy - może rzeczywiscie być objawem zaburzenia nerwicowego. Jednakże jeżeli występują również innego rodzaju trudności, może to świadczyć o innego rodzaju chorobie (np. ze spektrum psychoz). W nerwicy lęk może być wszechogarniający, bardzo męczący, prowadzący "na skraj wytrzymałości". Aby dobrze Pani zrozumiała co się z Panią dzieje, dlaczego i jak sobie z tym radzić polecam podjąc psychoterpię. Bez niej lęk raczej sam nie ustąpi. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Myśli o zrobieniu sobie krzywdy

zastanawiam się dlaczego pojawiają się myśli by zrobić sobie krzywdę? myśli typu włożenia rąk do gotującej się wody w czajniku? myśli, które nie zostały zrealizowane jak do tej pory. Kończyło się zazwyczaj zaśnięciem z ostrym narzędziem w dłoni, dotykiem gorącego czajnika i patrzeniem na parę. Myśli, które sa natarczywe i potrzeba ukarania za coś jest silna. Czy to kwestia odwagi? Skoro miała miejsce próba samobójcza z reanimacją to odwaga nie ma tutaj chyba nic do rzeczy ? jak się ich pozbyć?
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice
44 poziom zaufania

Najwyraźniej czegoś w sobie bardzo nie lubisz i Twoja nieświadomość Cię za to coś karze. Niestety, żeby się dowiedzieć, o co jej chodzi, potrzebna jest psychoterapia. Nie ma jednego sposobu na takie myśli. Każdy musi rozwiązać w sobie coś innego, żeby mu to przeszło. Skoro miała miejsce próba samobójcza to tym bardziej polecam skorzystać z pomocy!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Nerwica i lęk przed wyrządzeniem krzywdy innym

Dzien dobry chcialam sie poradzic poniewaz mam nerwice codziennie sie denerwuje z byle powodu miewam czesto mysli ze moge cos komus zrobic boje sie tego chociaz wiem ze tego nie zrobie czy mam nerwice natrectw prosze o porade
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Takie myśli zdarzają się w nerwicy natręctw, ale trudno powiedzieć na podstawie tak krótkiego opisu czy to faktycznie nerwica natręctw.

Zachęcam aby umówiła się Pani na konsultację z psychiatrą. Na takim spotkaniu może opowiedzieć Pani o tym, co się dzieje, zaś psychiatra postawi diagnozę i zaproponuje sposób leczenia.

Pozdrawiam!

0

Obsesyjna, obca myśl o zrobieniu komuś krzywdy należy do grupy tzw. obsesji kontrastowych i może być częścią nerwicy natręctw. Diagnozę w Pani przypadku może postawić jednak jedynie doświadczony lekarz psychiatra. Proszę niezwłocznie udać się na konsultację, gdyż im szybciej rozpocznie Pani leczenie, tym szybciej zyska Pani kontrolę nad objawami.

0

Dzień dobry. Może to być ale nie musi objaw nerwicy natręctw. Każda zdrowa osoba również miewa tego typu myśli od czasu do czasu. Zachęcam do umówienia się na konsultacje z psychologiem lub lekarzem psychiatrom aby ten przeprowadził pełną diagnozę i zaproponował leczenie lub rozwiał Pani wątpliwości. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty