Skąd bierze się mój strach przed szkołą?

Zacznę od tego, że mam 17 lat i chodzę do 1 klasy LO. W zeszłym roku porzuciłam szkołę, ponieważ nie radziłam sobie - koleżanki się na mnie uwzięły i naśmiewały, po paru miesiącach byłam już kompletnie załamana i powiedziałam rodzicom o wszystkim, szkoła praktycznie nic nie zrobiła z tą sprawą, więc postanowiłam zrezygnować.

Teraz wróciłam do szkoły, w klasie nic się nie dzieje, a ja nie chcę chodzić do szkoły - codziennie mam bóle brzucha, nie mam ochoty na nic, najlepiej bym siedziała tylko w domu i nikomu się nie pokazywała. Nie wiem skąd to się wzięło. Nie chcę chodzić do szkoły, kombinuję na wszystkie sposoby, żeby tylko tam się nie pojawić, taki mam strach przed tym miejscem.

Nie wiem jak o tym wszystkim powiedzieć rodzicom, boję się ich reakcji, a naprawdę nie wiem co robić - najlepiej bym zrezygnowała ze szkoły i w wieku 18 lat poszła do jakiejś zaocznej. Nie wiem skąd się bierze mój strach przed szkołą. Proszę o pomoc i radę co mam robić.

Witam!

Wcześniejsze problemy z rówieśnikami spowodowały u Ciebie powstanie lęku. Unikanie szkoły, niechęć do spędzania tam czasu oraz dolegliwości ze strony organizmu są wynikiem stresu, jaki wcześniej przeżywałaś. Mimo tego, że teraz nie masz problemów z rówieśnikami, to możesz nieświadomie się tego bać. Stąd też może brać się Twoja niechęć do chodzenia do szkoły.

Sądzę, że nawet jeśli pójdziesz do szkoły zaocznej, to problemy nie znikną, a nawet z czasem mogą się pogłębiać. Porozmawiaj z rodzicami na temat tego problemu i wspólnie skorzystajcie z pomocy psychologa. Jesteś nieletnia więc musisz pójść do psychologa z rodzicem. Warto, żebyś jak najszybciej zaczęła pracę nad swoimi problemami. Będziesz miała wtedy szansę na poprawę swojego samopoczucia i pozbycia się lęku.

Pozdrawiam