Słabo zaznaczona rynienka podnosowa

Moja trzytygodniowa córeczka ma słabo zaznaczoną rynienkę podnosową. Od kiedy dowiedziałam sie o ciąży nie piłam w ogóle alkoholu,wcześniej do końca 2 tyg od zapłodnienia nieświadomie piłam alkohol. Córka była całą ciąże ułożona pośladkowo i ma asymetrie ułożeniową główki i twarzy. Czy słabo zaznaczona rynienka zawsze oznacza poważną chorobę np genetyczną lub FAS, czy spowodowane jest to tą asymetrią czy może genami rodziców? Czy wraz ze wzrostem dziecka rynienka może stać się bardziej wyraźna?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dziecko powinien ocenić pod tym względem pediatra, jednak rysy twarzy dziecka ulegają znacznym zmianom w pierwszych tygodniach życia. FAS występuje z reguły u dzieci matek pijących alkohol w znacznych ilościach przez całą ciążę - okazyjne spożywanie niewielkich ilości alkoholu przed ciążą nie ma aż tak poważnego wpływu na płód.