Śluzowate zmiany i grudki w spermie

Śluzowate zmiany w spermie Witam, mam nietypowy problem, od jakiegoś czasu zauważyłem że w mojej spermie pojawiły się glutki przezroczyste, o róznych długosciach raz dłuzsze raz krotsze, po 2 orgazmie jest ich mniej, mam 18 lat i bardzo się obawiam co to może być, proszę o odpowiedz. Co mogę zrobić by wszystko wróciło do normy? Jak te glutki usunąć?

Przemysław Zarzeczny

Szanowny Panie!
Zalecam wizytę u lekarza urologa, który oceni stan jąder oraz prostaty. Być może w Pana przypadku opisywany wygląd spermy jest całkowicie normalny i niezależny od zmian chorobowych. Może się jednak okazać, że mamy do czynienia ze stanem zapalnym gruczołu krokowego.
Sperma, nasienie – płyn ustrojowy o jasnej, mlecznej barwie. będący produktem jąder, pęcherzyków nasiennych, najądrzy, gruczołów opuszkowo – cewkowych i prostaty. Wydalany poprzez cewkę moczową podczas wytrysku (ejakulacji). Zdrowy ejakulat ma ph 7, 2 ( zasadowy), i jest właściwym środowiskiem dla plemników. Konsystencja i biochemia nasienia zmienia się w zależności od diety i sposobu życia. W skład spermy wchodzą takie związki jak: putrescyna, spermina, spermidyna, kadaweryna, witamina B12 i C, prostaglandyny, lipidy, enzymy, hormony steroidowe, fruktoza, cholesterol, mocznik, cynk, potas wapń, magnez, selen.
Współczesny tryb życia sprzyja obniżaniu jakości spermy. Światowa Organizacja Zdrowia obniżyła nawet właściwą ilość plemników w 1 ml ejakulatu z 60 do 15 milionów.

Naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy są coraz częstsze kłopoty z płodnością wśród mężczyzn. Przyczyny zmniejszania się liczby plemników to m.in. siedzący tryb życia, zła dieta, stres, używki, a także powszechny w ostatnich latach nawyk trzymania laptopów na kolanach.
Mimo że coraz częściej promuje się specjalistyczne badania spermy, korzysta z nich nadal mała liczba mężczyzn. A zły stan nasienia dobrze jest zdiagnozować odpowiednio wcześnie. Dzięki temu łatwiej będzie przywrócić jego pożądaną jakość.
Badania nasienia powinno wykonywać się raz na kilka lat. Przeprowadza się je w klinikach diagnostyki niepłodności oraz w niektórych laboratoriach medycznych. Podstawowe badanie kosztuje około 60 zł; jednak za te bardziej zaawansowane zapłacimy nawet kilkaset złotych.
Jeśli wynik jest niekorzystny, zalecana jest wizyta u lekarza oraz zmiana trybu życia. Warto więc dowiedzieć się, co pozytywnie wpływa na jakość męskiego nasienia.
Co poprawi jakość spermy?
a. Sport
b. regularne współżycie seksualne
c. witaminy A i E
d. kwas foliowy
e. selen
f. cynk