Spadek poziomu cukru u młodej osoby

Moja mama, jej siostry i tych sióstr dzieci,babcia miały-maja cukrzycę. Zauważam u siebie nieciekawe objawy spadkow cukru. na czczo poziom jest w granicach 70-80, czasami 90 w zaleznosci od posiłkow wieczornych dnia poprzedniego. Natomiast 2 godziny po posiłku poziom jest w granicach 75 - 85. Czuje sie wowczas bardzo źle. Roztrzesienie, brak koncentracji, poty. gdy "dosłodzę sie" czasami poziom podwyższa sie do 115-130, wtedy znów czuje sie fatalnie, a czasami pozostaje w granicy 80.Co robic?

Mgr Olga Wojtysiak Dietetyk, Kutno

Witam!

Najlepiej skontaktować się z diabetologiem. Prawdopodobnie zleci wykonanie testu obciążenia glukozą i na tej podstawie postawi diagnozę. Odnośnie żywienia, należy spożywać 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach 3-4 godzinnych. Należy zadbać o posiłki z niskim indeksem glikemicznym, nie rezygnować z węglowodanów złożonych (gruboziarniste kasze jak gryczana, pęczak; brązowy ryż, razowy makaron i chleb), unikać soków owocowych, słodzonych napojów.

Pozdrawiam,
Olga Wojtysiak