Spanie bez kołdry u 5-letnich dziewczynek

Moje 5-letnie córki śpią odkryte. Od dawna. Kiedy je przykrywam, machają nogami i ściągają kołdry. Zanim pójdę spać kilka razy je przykrywam, ale rano i tak budzą się odkryte i nie wiem jak długo tak śpią. Przestałam z tym walczyć, dzieciaki są nom stop chore już sama nie wiem, co mam myśleć czy to moja wina ,że je nie przykrywam i tak często chorują. Poproszę o poradę.

Witam, dzieci często się odkrywają podczas snu, nie zależy to od ich wieku.Jeśli zadba Pani o ciepło w domu, odkrywanie nie powinno szkodzić ich zdrowiu. Radzę skonsultować się z lekarzem pediatrą i porozmawiać jakimi sposobami można podnieść im odporność. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry!

Warto rozmawiać z córkami, co takiego przeszkadza im w kołdrach. Może materiał jest nieprzyjemny? Może jest im za gorąco? Czasami na podstawie takich rozmów można stopniowo dojść do przyczyny i np. wybrać lżejsze kołdry.
Być może w pokoju córek jest zbyt ciepło lub ich piżamy są zbyt grube?
A może mają senne koszmary? Są niespokojne lub przed zaśnięciem?

Jeśli nie uda się odkryć żadnych przyczyn odkrywania się córek i taka jest po prostu ich indywidualna, charakterystyczna cecha... Być może konieczne będzie np. zmiana piżamek na cieplejsze, bardziej zabudowane i takie, w których córki nie będą marzły; albo przemyślenie takiej formy kołdry, którą trudniej będzie zrzucić (np. większej niż rozmiar łóżka i założonej pod materac, co stworzy) albo spanie w "śpiworach".

Warto też zastanowić się z lekarzem prowadzącym, czy istnieją inne możliwe przyczyny częstych przeziębień, niż tylko spanie bez kołdry. Z pewnością pomoże wzmocnienie odporności dzieci np. poprzez dietę.

Pozdrawiam!