Sposobem może być przedstawienie materiału do nauki w sposób atrakcyjny i ciekawy. Np. dodając różne ciekawostki lub angażując w wykonanie rysunków, prac artystycznych itp.
Zmienianie temperamentu dzieci jest nie wskazane. Może w przyszłości spowodować u nich większą podatność na stres i depresję.
Jeżeli nie będzie sobie Pani z nimi radziła, dobrze by było zwrócić się do doświadczonego korepetytora, który potrafiłby sobie poradzić w takiej sytuacji.
Pozdrawiam.
Pisze Pani o kłopotach w nauce córek z przyrody i historii. a jak jest gdzie indziej, z innych przedmiotów? Jak tam sobie radzą? Proszę podpatrzeć sposoby nauki u innych nauczycieli, z innych tematów i zobaczyć czy przełożone na te problemowe zadziałają. Energia córek może być atutem w nauce, a nie wadą. Ruchliwe osoby chętnie uczą się rysując, opowiadając, wyśpiewując, a nawet biegając czy spacerując. Zachęcam do zainteresowania się sposobami na efektywną naukę (mnemotechniki, wprowadzanie równowagi między nauką a wypoczynkiem, motywowanie, etc.) lub poszukać takich zajęć dla swoich córek.
Witam,
pomóc mogą:
-przejrzysty harmonogram dot. nauki – wyznaczenie konkretnego czasu poświęcanego na naukę
-systematyczność – uczenie się na pamięć dużej ilości materiału może przerastać możliwości dziecka, dlatego warto by materiał rozłożyć na małe partie, z którymi dziecko zapozna się codziennie
-korzystanie z technik ułatwiających zapamiętywanie: notatki, podkreślenia, rysunki, wykresy, mapy myśli, słowa klucze – mogą być mniej nudne niż samo w sobie zapamiętywanie
-warto podejrzeć, w jakich sytuacjach córki uczą się najchętniej, czy jest to np. przez zabawę/ruch i spróbować tak zaaranżować naukę, by wpasować się w ich ulubiony styl – np. zaplanować grę typu wielka gra, quiz (wraz z nagrodami!!!), albo naukę podczas robienia aktywności typu podskoki, fikołki, zamiast nudnego przepytywania
-warto wybrać miejsce do nauki inne niż to do zabawy, jedzenia, spania, może pomóc nadanie temu kącikkowi poważnej nazwy: Centrum Prac Naukowych (może to wpłynąć mobilizująco)
-warto też przy różnych okazjach pokazywać dzieciom sens nauki, jakie mogą mieć korzyści z posiadania wiedzy
Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak zachęcić dziecko do nauki? – odpowiada Mgr Dawid Karol Kołodziej
- Problemy z nauką u 14-letniej córki – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Jak zachęcić córkę do nauki szkolnej? – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Problemy z nauką języków obcych – odpowiada Mgr Marta Belka-Szmit
- Problem z nauką u 20-letniej osoby – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
- Problemy z motywacją do nauki u 22-letniej osoby – odpowiada Mgr Justyna Szczygłowska
- Zasady szybkiej i skutecznej nauki – odpowiada Mgr Adam Horak
- Problemy ze skupieniem podczas nauki u 10-latki – odpowiada Mgr Marta Patoka
- Mój prawie 10-letni syn wciąż ma problemy z zapamiętaniem tabliczki mnożenia – odpowiada Lek. Marta Mauer-Włodarczak
- Słaba pamięć u 10-latka – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska