Zasady szybkiej i skutecznej nauki

dzień dobry. chciałbym dowiedzieć się jakie zasady szybkiej i skutecznej nauki należy przestrzegać by uczyć się szybko i efektywnie. mam na myśli te zasady, które zajmują bardzo mało czasu po to bym mógł bardziej skoncentrować się na nauce. jestem na I roku studiów. jakie metody nauki są najlepsze z możliwych?

Mgr Adam Horak Psycholog

Nauka wymaga czasu cierpliwości, więc trudno o jakieś szybkie i efektywne zasady. Z całą pewnością istnieją zasady rządzące ludzka pamięcią, których warto przestrzegać, a które w połączeniu z higieną pracy umysłowej mogą przynieść oczekiwany efekt. Najłatwiej zapamiętujemy materiał przyswajany bezpośrednio po wykładzie lub ćwiczeniach, to jest zasada świeżości. Trwale pamiętamy również materiał, z którym zaznajamialiśmy się po raz pierwszy - to jest zasada pierwszeństwa. Nie bez znaczenia jest logika przyswajanych treści, zatem warto stopniowo wgłębiać się w treści - od ogółu do szczegółu. Kolejna zasada to regularne powtórki materiału, nawet pobieżne. Przed przystąpieniem do nauki kolejnego rozdziału podręcznika należy przejrzeć wcześniejszy, gdyż „Powtarzanie jest matką wiedzy”, jak mawiali antyczni Rzymianie. Kolejna zasada to plan nauki. Warto podzielić materiał na małe części, rozdzielając je na dzienne lub stosowne do pory dnia porcje. W skali semestru lub roku dobrze jest starać się przygotowywać się do każdych zajęć. Rozplanowanie pracy znacznie niweluje stres, szczególnie podczas sesji. Systematyczna nauka zdecydowanie ułatwia szybsze przyswajanie materiału. Przygotowując się do zajęć i egzaminów bezwzględnie należy ustalić priorytety, które egzaminy są najtrudniejsze, w czym ułatwiają informacje uzyskane od koleżanek lub kolegów z starszych lat studiów. Zdecydowanie sugeruję słuchać starszych studentów. Szczególnie trudne egzaminy proszę próbować zdawać z terminach zerowych. Wykładowcy raczej zgadzają się na takie odstępstwo od harmonogramu sesji. Kolejna zasada to wypoczynek. Do nauki należy zasiadać wyspanym, choć może nie jest to łatwe podczas sesji. Uczyć się należy z sumiennie zgromadzonej literatury podanej przez wykładowców, unikając niesprawdzonych materiałów krążących w ramach tzw. drugiego obiegu. Podręczniki lepiej jest kupować, podręczniki przydają się w późniejszej pracy zawodowej Podsumowując: systematyczność, rozsądek, liczenie na siebie plus trochę indywidualizmu i uczciwości. Parafrazując stare wojskowe powodzenie: „Każdy student już nosi w torbie biret doktorski”. Życzę powodzenia!

To co lubi mózg to zabawa. Zatem zasada numer 1 - UCZYŃ Z NAUKI ZABAWĘ. rysuj, dowcipkuj z "treścią", twórz śmieszne porównania, skojarzenia. Niech nauka stanie się przygodą. myślę, że materiałów do tego bez liku. Warto poszperać w necie bo wiele wskazówek można dostać online, łącznie z krótkimi filmikami na YT. Z całą pewnością nowe sposoby uczenia się zaprocentują w przyszłości.