Jak skutecznie się uczyć i zapamiętywać?

Jak się uczyć aby się nauczyć i zapamiętać? Uczę się cały czas, czasami od rana do wieczora, przez 2 dni tego samego. Udaje mi się zapamiętać jednak po godzinie już nie mam niczego w głowie. Co jest ze mną nie tak?

Witam,
Kwestia uczenia się i pamięci jest bardzo indywidualną sprawą, dlatego też trudno dać ogólną poradę w tym zakresie, która będzie dostosowana do każdej osoby. Na wstępie należało by poznać Pani tendencje (czy jest Pani tzw. "wzrokowcem", "słuchowcem", czy uczy się Pani przez doświadczenie). Należałoby również sprawdzić, na jakim etapie nauki pojawiają się trudności - podczas przyswajania wiedzy, czy jej późniejszego odpamiętania; czy wynikają one z trudności w koncentracji uwagi, czy pojemności pamięci. Proszę pamiętać, iż trudności w uczeniu się mogą wynikać z różnych powodów - od stricte fizjologicznych (jak np. mała ilość snu), przez psychologiczne (np. chroniczny stres, nerwice, niska motywacja), aż po "techniczne" (np. niedostosowanie metod uczenia się do wiodącego kanału sensorycznego). Dopiero mając takie podstawowe informacje można mówić o jakimś planie działania. Na tą chwilę mogę poradzić Pani, aby wybrała się Pani do psychologa bądź pedagoga, z którym ustalicie konkretne metody działania dostosowane do Pani preferencji i możliwości. Będzie to najbardziej efektywne i przyniesie szybki efekt. Powodzenia!

Witam. To może być objaw przeciążenia psychicznego. Zamiast się uczyć na siłę, warto pójść na spacer, zacząć uprawiać jakiś sport, basen, tańce. Warto zagospodarować dzień np. tak: 2 godziny nauki od godz... do godz...Wyjscie na spacer o godz....
Pomoc przy pracach domowych o godz.... Rozmowa z koleżanką godz....., rozmowa z mama o godz..... I tego planu się trzymać. Polecam tez wizytę u psychologa, aby sprawdzić co potęguje w pani napięcie wewnętrzne. Pozdrawiam