Czy niektórzy mają po prostu słabszą pamięć słuchową?

Witam! Moje pytanie dotyczy pamięci i koncentracji Wiadomo, że ludzie różnią się od siebie, niektórzy są wzrokowcami, niektórzy słuchowcami itp. Czy gdy ktoś jest wzrokowcem, dużo lepiej zapamiętuje czytane i widziane rzeczy, a ciężko mu zapamiętać słuchane, powinien mimo wszystko martwić się swoją pamięcią, czy mimo wszystko każdy się od siebie różni i niektórzy mają po prostu słabszą pamięć słuchową? Jak to jest?

Dzień Dobry Pani,

Tak, jak sama Pani napisała, i ja z radością powtarzam za Panią "każdy się od siebie różni" i każdy zapamiętuje w sposób zindywidualizowany.
Najbardziej zapamiętujemy to, czemu sami nadajemy znaczenie emocjonalne.
Aby poprawić funkcje poznawcze, pomocne są techniki mnemotechniczne i inne poprawiające pamięć i koncentrację.

Serdeczności i radości,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry, w zależności od tego, który kanał sensoryczny jest u danej osoby dominujący, to może ona należęć do grupy wzrokowców, słuchowców, dotykowców bądź czuciowców, czyli kinestetyków. Istnieje również tzw. mulitsesnoryczność, czyli włączenie w proces uczenia się, zapamiętywania wszystkich zmysłów.
Osoby, które są wzrokowcami najlepiej przyswajają informacje czytając bądź oglądając. Natomiast mogą mieć trudności w zapamiętywaniu, kiedy wokół nich panuje chaos, duże natężenie ruchu czy mnogość dystraktorów. Trudniej takiej osobie przyswoić wiedzę, którą słyszy, bo ten jeden kanał sensoryczny, jakim jest wzrok, jest u niej bardzo silny. W zapamiętywaniu pomagają również techniki pamięciowe, które warto stosować w zależności od dominującego kanału sensorycznego. W przypadku wzrokowców będą to np. środki wizualnego przekazu, schematy, ilustracje, wykresy, sporządzanie notatek, list oraz rysunków.
Pozdrawiam,