Sport, odstawienie słodyczy a odchudzanie

Witam mam 14 lat., 1,65 cm wzrostu I 66 kg uprawiam spOrt aktywnie, duzo cwicze systematycznie I duzo mniejsza a tym co to za sport. Prubuje schudnac, podczas wakacji bylem na obozach sportowych probowalen schudnac, schudlem 3 kg. tylko nie Jem slodyczy Od jakis 2 msc , bardzo rzadko ostatnio tak jak pisze .. No ale mali schudlem . Ile powinienem zzucic ? Czy mozna mi poradzic jakas diete chce w miesiac zgubic z 4 kg .. Proszeo odpowiedz
14 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Masa ciała w przypadku osób trenujących nie jest dobrym wyznacznikiem, ponieważ znaczącą rolę w niej odgrywa budująca się masa mięśniowa. Dobrze byłoby więc skontrolować procentowy skład ciała i sprawdzić jaki odsetek stanowi tkanka mięśniowa a jaki tłuszczowa.
Niewskazane jest znaczące ograniczanie podaży energii, gdyż z uwagi na większe jej wydatkowanie podczas sportu, dostarczenie odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych jest niezbędne dla funkcjonowania organizmu i jego wydajności sportowej. Warto natomiast przeanalizować jadłospis i skorygować ewentualne błędy żywieniowe.
Warto zwiększyć liczbę posiłków w ciągu dnia do 5 mniejszych, zamiast 3 większych, zrezygnować ze słodyczy, napojów słodzonych, paluszków, chipsów, krakersów itp.
Spośród produktów warto wybierać te bogate w węglowodany złożone (pełnoziarniste pieczywo, makaron razowy, ryż brązowy, płatki owsiane, płatki razowe, kasze), pełnowartościowe białko (chude mięso i ryby, produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu) oraz korzystne dla zdrowia tłuszcze (oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy, olej słonecznikowy, olej sojowy)
Codzienna dieta powinna. obfitować w warzywa i owoce i być bardzo urozmaicona.

Witaj,
cieszę się, że mimo młodego wieku chcesz dbać o siebie. Twoja waga jest prawie idealna. Jeszcze rośniesz, dlatego wszystko jeszcze się kształtuje. Postaraj się odżywiać właściwie wybierając naturalne produkty. Podaję Ci schemat.
Rano - kasza gotowana na wodzie z bakaliami, owocami lub w wersji warzywnej. To węglowodany.
Obiad to białko - ważna jest rozdzielność, jeden rodzaj białka dziennie- mamy dzień w tygodniu rybi, dzień mięsny - jemy to tylko z warzywami i pozostałe dni jarskie. Wówczas zajadamy się zbożami, warzywami, a białko to strączkowe fasolki, grochy, soczewice, cieciorki.
Kolacja- jarska zupa.
Do tego tłuszcze w ciągu wszystkich posiłków - masło, masło klarowane i oleje tłoczone na zimno. Jak jeszcze popijesz zioła, ciało będzie mogło dążyć do równowagi.

Witam, odchudzanie z reguły wiąże się z odstawieniem lub przynajmniej z ograniczeniem słodyczy. Jest to jednak kwestia względna ;) Jeśli ćwiczysz regularnie, masz dobrze zbilansowaną dietę w zależności do wieku, wzrostu, wagi i ćwiczeń – to nie widzę problemu aby od czasu do czasu nie pozwolić sobie na 2 kosteczki gorzkiej czekolady lub zjedzenia batonika musli na II śniadania + woda mineralna.
Trudno jest mi ocenić gdzie tkwi problem bez dokładnego wywiadu i szczegółów dotyczących Twojej diety. Nie warto jednak odchudzać się na własną rękę lecz bezpośrednio skonsultować ze specjalistą.