Witam
Masa ciała w przypadku osób trenujących nie jest dobrym wyznacznikiem, ponieważ znaczącą rolę w niej odgrywa budująca się masa mięśniowa. Dobrze byłoby więc skontrolować procentowy skład ciała i sprawdzić jaki odsetek stanowi tkanka mięśniowa a jaki tłuszczowa.
Niewskazane jest znaczące ograniczanie podaży energii, gdyż z uwagi na większe jej wydatkowanie podczas sportu, dostarczenie odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych jest niezbędne dla funkcjonowania organizmu i jego wydajności sportowej. Warto natomiast przeanalizować jadłospis i skorygować ewentualne błędy żywieniowe.
Warto zwiększyć liczbę posiłków w ciągu dnia do 5 mniejszych, zamiast 3 większych, zrezygnować ze słodyczy, napojów słodzonych, paluszków, chipsów, krakersów itp.
Spośród produktów warto wybierać te bogate w węglowodany złożone (pełnoziarniste pieczywo, makaron razowy, ryż brązowy, płatki owsiane, płatki razowe, kasze), pełnowartościowe białko (chude mięso i ryby, produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu) oraz korzystne dla zdrowia tłuszcze (oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy, olej słonecznikowy, olej sojowy)
Codzienna dieta powinna. obfitować w warzywa i owoce i być bardzo urozmaicona.
Witaj,
cieszę się, że mimo młodego wieku chcesz dbać o siebie. Twoja waga jest prawie idealna. Jeszcze rośniesz, dlatego wszystko jeszcze się kształtuje. Postaraj się odżywiać właściwie wybierając naturalne produkty. Podaję Ci schemat.
Rano - kasza gotowana na wodzie z bakaliami, owocami lub w wersji warzywnej. To węglowodany.
Obiad to białko - ważna jest rozdzielność, jeden rodzaj białka dziennie- mamy dzień w tygodniu rybi, dzień mięsny - jemy to tylko z warzywami i pozostałe dni jarskie. Wówczas zajadamy się zbożami, warzywami, a białko to strączkowe fasolki, grochy, soczewice, cieciorki.
Kolacja- jarska zupa.
Do tego tłuszcze w ciągu wszystkich posiłków - masło, masło klarowane i oleje tłoczone na zimno. Jak jeszcze popijesz zioła, ciało będzie mogło dążyć do równowagi.
Witam, odchudzanie z reguły wiąże się z odstawieniem lub przynajmniej z ograniczeniem słodyczy. Jest to jednak kwestia względna ;) Jeśli ćwiczysz regularnie, masz dobrze zbilansowaną dietę w zależności do wieku, wzrostu, wagi i ćwiczeń – to nie widzę problemu aby od czasu do czasu nie pozwolić sobie na 2 kosteczki gorzkiej czekolady lub zjedzenia batonika musli na II śniadania + woda mineralna.
Trudno jest mi ocenić gdzie tkwi problem bez dokładnego wywiadu i szczegółów dotyczących Twojej diety. Nie warto jednak odchudzać się na własną rękę lecz bezpośrednio skonsultować ze specjalistą.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Źle się czuję w swoim ciele – odpowiada Mgr Anna Grzechowiak
- Odchudzanie nóg a przysiady i bieganie – odpowiada Mgr Katarzyna Sobolewska-Siemaszko
- Zapotrzebowanie na składniki odżywcze dla 18-latki – odpowiada Roma Wojtewicz
- Sposoby na przyspieszenie metabolizmu – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Dieta odchudzająca dla 14-latki – odpowiada Roma Wojtewicz
- Jak schudnąć i umięśnić ciało u 14-latki? – odpowiada Mgr Piotr Lewandowski
- Bieganie i przygotowania do maratonu a odchudzanie – odpowiada Mgr Anna Grzechowiak
- Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej z brzucha i nóg? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Jak zwalczyć bulimię i nie przytyć? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Dieta bez efektów a schudnięcie 7 kg – odpowiada Roma Wojtewicz