Sposoby na przytycie dla 25-latka

Witam mam na imię Sebastian mam 25 lat 171 wzrostu i ważę tylko 57 kg zażywam syrop na apetyt i biorę witaminy lecz waga non stop stoi w miejscu czy jest jaka kolwiek możliwość żebym przytył ??

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Problem ze zwiększeniem masy ciała może mieć różne podłoże. Istnieje prawdopodobieństwo, że niska masa ciała jest u Pana kwestią dziedziczną, co jednocześnie oznacza, że wpływ poprzez dietę na jej zwiększenie będzie trudny. Warto w tym przypadku sprawdzić jaka jest dzienna podaż energii, odnieść ją do aktualnych norm i zwiększyć. W tym przypadku proponowałabym do ok 3000 kcal. Ważne jednak aby były to zdrowe produkty spożywcze. Cennym elementem będą również przekąski w postaci orzechów, migdałów, nasion słonecznika oraz dodatek olejów roślinnych do gotowych dań.
Niska masa ciała współistnieje też z wieloma schorzeniami, dlatego warto byłoby wykonać badania kontrolne i wykluczyć tę ewentualność.

Tak naprawdę nie wiem ile Pan codziennie jada. Pańskie zapotrzebowanie na energię wynosi około 2500 kcal/dobę. Żeby przytyć należy zwiększyć spożycie energii w stosunku do codziennego zapotrzebowania o około 500-700 kcal/dobę. Jeżeli nie przynosi to rezultatów proponuję wykonać badania krwi oraz kału w celu ustalenia przyczyny niedowagi.

Po pierwsze radziłabym zrobić badanie tarczycy - podstawowe TSH z krwi.
Często u osób z niedowagą występują problemy hormonalne, które mogą w sposób szczególny wpływać na przyśpieszenie metabolizmu, a co za tym idzie - "spalanie wszystkiego co się zje".
Ważnym punktem jest także odpowiednia dieta.
Wbrew pozorom dietę na przytycie zaczynamy od tego samego etapu co dietę na schudnięcie.Należy wyregulować posiłki.
Proszę zwrócić uwagę,czy dostarcza Pan odpowiedniej ilości podstawowych składników budulcowych (białka, tłuszczy..). Należy pamiętać o wypijaniu właściwej ilości wody.
Fajnym i dość skutecznym sposobem na przybranie na masie (w sposób zdrowy) jest spożywanie oleju z pestek winogron w ilości 5 łyżek dziennie (do sałatek, do zup, do sosów, ...)
Często warto jest wybrać się do doradcy żywieniowego/dietetyka, który na podstawie pomiarów zawartości tkanki tłuszczowej będzie mógł wskazać Panu w czym tkwi problem - czy w za małej zawartości tłuszczu, czy może w niedoborze wody.