Sposoby na uratowanie korzenia zębowego

Chciałbym się dowiedzieć czy da się uratować w dzisiejszej dobie stomatologii sam korzeń z zepsutego zęba? Jeżeli tak, to jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia po wyczyszczeniu kanału tego korzenia na stan zapalny ? Jeśli chodzi o koronki porcelanowe, to czy chronią one bardziej zęby przed próchnicą i stan jamy ustnej i jaki byłby koszt założenia tychże koronek na wszystkie zęby ? Czy w wieku 25 lat przy nieprawidłowym zgryzie (delikatnie wysunięte górne zęby) da się to jakoś skorygować?

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

1.zasada jest taka: jeśli korzeń wystaje ponad poziom kości na 1mm i jest to zdrowa twarda tkanka to można taki korzeń odbudować przy pomocy korony
2,oczywiście korony chronią zęby jednak nie zwalniają z obowiązku prawidłowej higieny - koszt jednej korony w zależności od materiału z którego jest wykonana to obecnie w naszym kraju od 500 pln do 8000 pln więc proszę to pomnożyć przez ilość zębów
3.oczywiście istnieje możliwość korekty protetycznej wady zgryzu
aby dokładniej odpowiedzieć na Pana pytania konieczne jest zdjęcie pantomograficzne
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Proszę udać się do gabinetu stomatologicznego, gdyż bez oceny stanu Pana jamy ustnej oraz zdjęcia pantomograficznego nie mogę odpowiedzieć na Pana pytania.
Oczywiście, w przypadku obecnego korzenia w kości, po przeleczeniu kanałowym, można odbudować ząb za pomocą wkk i korony protetycznej, jednak istnieje wiele czynników warunkujących trwałość takiej odbudowy.
Co do samych koron - założenie ich nie zwalnia z codziennej, dokładnej higieny jamy ustnej. Natomiast wadę zgryzu można "wyleczyć" protetycznie - konieczna jest analiza Pana zgryzu, zębów etc.