Stosowanie diety przy niedoczynności tarczycy u 44-latki

Witam mam 44 lata 164 wzrostu waga 78 i niedoczynność tarczycy (lek letrox) od 5 lat . odżywiam sie w miarę dobrze czyli (bez cukru, smażonego ,itp) od 2 tygodni, waga spadła mi około 2 kg a może woda i na razie stoi w miejscu.Pytanie czy przy mojej chorobie (wynik 3,5 dobry) jest sens stosować dietę i czy Pani jest w stanie taką opracować .Pozdrawiam

Witam Panią, BMI na podstawie podanych przez Panią danych dotyczących wzrostu i masy ciała wskazuje na nadwagę, zatem zasadna jest redukcja masy ciała. W tym celu należy dostosować kaloryczność oraz bilans diety do stopniowej redukcji tkanki tłuszczowej na poziomie ok. 1 kg tygodniowo. W Pani przypadku dieta 1300 - 1400 kcal byłaby odpowiednia. Celem przewodnim diety u osób z niedoczynnością tarczycy i nadwagą jest "uruchomienie" metabolizmu i zahamowanie nadmiernej syntezy tkanki tłuszczowej. Oczywiście w tej sytuacji wskazane jest ograniczenie węglowodanów prostych.Pisze Pani, że nie spożywa Pani cukru, to bardzo dobrze. Natomiast pamiętajmy, że węglowodany proste to wszelkie produkty zbożowe z oczyszczonej białej mąki, biały ryż, miód, dżemy, ale także owoce. Jest to tym brdziej istotne, jeżeli niedoczynność tarczycy ma podłoże autoimmunologiczne (Hashimoto) dieta wówczas powinna być przeciwzapalna. Poza ograniczeniem węglowodanów prostych, należy włączyć do diety takie składniki o działaniu przeciwzapalnym, a zatem warzywa (antyoksydanty, błonnik), ryby (omega - 3 i wit. D), ziarna i orzechy, olej z oliwek awokado (jednonienasycone kwasy tłuszczowe.
Reasumując jak najbardziej zasadne jest stosowanie diety przeciwzapalnej, dobrze zbilansowanej pod kątem makroskładników i energii.
Pozdrawiam serdecznie
Magdalena Drażba - Dietetyk Medyczny
tel. 601 656 116
www.dietanacodzien.com